Безпідставна зміна Генпрокурора може заблокувати важливі реформи в прокуратурі

A+ A-

3 березня 2020 року група народних депутатів зареєструвала проєкт Постанови про висловлення недовіри Генеральному прокуророві Руслану Рябошапці, яким пропонується звільнити його з цієї посади.

Автори постанови аргументують своє рішення начебто “нерозслідуванням, гальмуванням розслідування найбільш резонансних кримінальних проваджень”, що не може бути єдиним критерієм оцінювання роботи Генпрокурора. Навіть більше, саме за керівництва Рябошапки, на нашу думку, відбулися важливі зрушення в розслідуванні резонансних убивств. 

Руслан Рябошапка був призначений у серпні минулого року і за цей короткий час досяг успіхів у реформуванні органів прокуратури, без чого неможлива побудова ефективної системи розслідування та притягнення винних до відповідальності.

Зокрема, була ініційована переатестація прокурорів та оновлення кадрів. Після проходження тестування та співбесід понад половину прокурорів колишньої Генпрокуратури не потрапили до оновленого Офісу Генпрокурора. 

Руслан Рябошапка першим з усіх генпрокурорів звернув увагу на злочини катувань, що роками залишалися безкарними в Україні. В Офісі Генпрокурора був створений спеціальний департамент із розслідування особливо тяжких злочинів поліцейських. Злочини, що ігнорували правоохоронці всі роки незалежності, нарешті опинилися в полі зору прокурорів та стали предметом реального розгляду в судах. Уперше саме в Офісі Генпрокурора запропонували створити комплексну стратегію боротьби з катуваннями.

Під керівництвом Руслана Рябошапки прокуратура досягла прогресу в розслідуванні вбивства громадської активістки Катерини Гандзюк. Зокрема, у Болгарії був затриманий і наразі очікує екстрадиції до України ймовірний організатор убивства Олексій Левін, який перебував у розшуку; також затримано іншого фігуранта справи Ігоря Павловського, який наразі перебуває в СІЗО; затримано інших членів кримінального угрупування, яке діяло на Херсонщині і яке підозрюється в причетності до вбивства Гандзюк та нападів на інших громадських активістів і журналістів у регіоні.

Наше занепокоєння спричиняє той факт, що депутати прагнуть звільнити Генпрокурора, який не тільки намагається досягти успіху в резонансних справах, але й має системне бачення та розуміє важливість внутрішніх перетворень у системі прокуратури. 

Особливо бентежить те, що поруч із цим фактично “недоторканним” залишається міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, який працює на посаді з 2014 року і за цей час не спромігся реформувати органи розслідування. Водночас він не поніс політичної відповідальності за жоден із системних злочинів, що вчиняли працівники підпорядкованих йому відомств. Є серйозні підстави вважати, що саме Арсен Аваков блокує розслідування великої кількості “резонансних справ” (зокрема, розслідування справ Євромайдану, вбивства Павла Шеремета, Катерини Гандзюк), за які так хвилюються автори проєкту постанови. 

Ми закликаємо народних депутатів та Офіс Президента ретельно зважити роботу Генерального прокурора Руслана Рябошапки та не ухвалювати політично мотивованого рішення. Вимагаємо в будь-якому разі продовжувати важливі реформи в органах прокуратури, що мають забезпечувати реальне розслідування злочинів, протидію катуванням та відновлювати суспільну довіру до правоохоронних органів. 

Центр прав людини ZMINA

Асоціація УМДПЛ

Українська фундація правової допомоги