Громадські організації просять Зеленського повернути партнерські пологи

A+ A-

Шановний Володимире Олександровичу, закликаємо Вас розглянути проблему незаконної заборони партнерських пологів в Україні та відновити забезпечення прав людини в цій сфері.

Партнерські пологи – звична практика для українських пологових будинків уже понад 15 років. За даними анкетування 7000 породіль, проведеного ГО “Природні Права Україна”, у 2019 році частка партнерських пологів становила 76%, що свідчить про поширеність в українському суспільстві цієї ефективної практики підтримки породіль. У розвинених країнах партнерські пологи є стандартом уже багато десятиліть. Утім, з березня 2020 року, після запровадження карантину, партнерські пологи виявилися забороненими в переважній більшості пологових будинків України внаслідок незаконних рішень місцевих та обласних департаментів охорони здоров’я.

Партнерські пологи регламентовані чинним Наказом Міністерства охорони здоров’я України № 234 від 10.05.2007 “Про організацію профілактики внутрішньолікарняних інфекцій в акушерських стаціонарах”. Водночас із початку епідемії COVID-19 в Україні не ухвалено жодного нового наказу МОЗ України, який би скасовував право жінки на партнерські пологи. Крім того, 2 жовтня 2020 року МОЗ України звернулося до структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних державних адміністрацій листом із проханням реалізувати партнерські пологи на місцях. Також жодна з постанов Кабінету Міністрів України щодо запровадження карантинних обмежень не передбачала заборони партнерських пологів. Проте на рівні міських і обласних департаментів охорони здоров’я вже понад пів року діють незаконні накази з такою забороною. А згідно із Законом України “Про місцеві державні адміністрації”  місцеві органи влади мають діяти виключно на підставі та в межах Конституції України, законів України, а також інших документів вищих рівнів влади, дбаючи про захист прав і свобод громадян.

Наслідком таких дій стає погіршення здоров’я матерів та дітей, бо, згідно з даними доказової медицини (27 досліджень, 15 858 жінок, 17 країн – Meghan A Bohren, Ellen D Hodnett, G Justus Hofmeyr, Carol Sakala, 2017), відсутність партнерської підтримки під час пологів збільшує ризики:

– кесаревого розтину (на 33%);
– інструментальних пологів та медикаментозного знеболення (на 11%);
– народження дитини з низькою оцінкою за шкалою Апгар на п’ятій хвилині (на 61%);
– негативного сприйняття жінкою своїх пологів (на 45%).

Неможливість скористатися партнерською підтримкою доведено збільшує кількість оперативних втручань і пологового травматизму. Більшій кількості дітей знадобиться допомога після народження. Більше мам і новонароджених не зможуть скористатися раннім виписуванням, що додатково збільшує ризики для здоров’я в умовах пандемії. У 2019 році рівень кесаревих розтинів становив 24%. У 2020-му за майже тотальної відсутності партнерської підтримки він, ймовірно, сягне понад 30%.

Отже, заборона партнерських пологів порушує одне з базових прав людини – право жінок та новонароджених дітей на найвищий досяжний рівень здоров’я.

Ця заборона також порушує право батька на безперешкодне спілкування з дитиною, ст. 153 Сімейного кодексу України, та право жінки і дитини на допуск до них членів сім’ї, ст. 278 Цивільного кодексу України та ст. 6 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.

Згідно з моніторингом ситуації заборони партнерських пологів ГО “Природні Права Україна” та інших організацій, а також зібраними свідченнями від жінок, яким довелося народжувати без партнерів / партнерок, заборона партнерських пологів також призводить до таких наслідків:

  • Відсутність належного догляду після кесаревого розтину за жінками, про яких раніше піклувалися близькі люди.
  • Погіршення психологічного стану матерів, зокрема зростання рівня посттравматичного стресового розладу серед породіль та післяпологової депресії, що знижує ресурс жінок для післяпологового відновлення, догляду за дітьми, повернення на ринок праці. Частина жінок, переживши травматичні пологи, вирішують більше не народжувати.
  • Більше порушень прав людини та акушерського насильства. Відсутність партнерських пологів фактично повертає Україну в радянське минуле, коли пологові будинки були закритими закладами, а жінка під час пологів – об’єктом медичних маніпуляцій.
  • Відсутність підтримки близьких для жінок у разі перинатальної втрати. Ситуація ускладнюється ще й тим, що в більшості пологових будинків психологічна допомога цим жінкам не надається.
  • Більший тиск на жінок з уразливих груп, зростання множинної дискримінації.
  • Більше складнощів із грудним вигодовуванням у перші дні після пологів, що означає додатковий негативний вплив на здоров’я дітей та матерів.
  • Збільшення навантаження на медперсонал, що підвищує ризики професійного вигоряння.
  • Зростання частки домашніх пологів серед жінок, які планували народжувати в пологовому будинку, але йдуть на ризик, щоб отримати партнерську підтримку.
  • Підвищення рівня корупції в пологових будинках.

Всесвітня організація охорони здоров’я ще на початку 2020 року надала свої рекомендації стосовно пологів під час пандемії COVID-19. Вони передбачають забезпечення партнерської підтримки для всіх жінок, навіть для тих, хто підтверджено має коронавірус.

Можна також звернутися до досвіду інших країн, які відновили або взагалі не забороняли партнерські пологи в період пандемії. Наприклад, Польща, Угорщина, Хорватія, Чехія, Бельгія, Нідерланди, Німеччина, Велика Британія, Франція, Ізраїль, США, Швеція. У деяких країнах обмежено кількість партнерів, проте мати підтримку одного партнера / партнерки жінки мають право.

Одиниці пологових будинків у різних містах України проводять партнерські пологи протягом карантину. Втім, навіть там продовжує існувати ризик заборони цієї практики, а умови допуску партнера часто змінюються.

Отже, просимо:

1. Скасувати відповідні заборони міських та обласних департаментів охорони здоров’я згідно зі ст. 43 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”.

2. Доручити Міністерству охорони здоров’я розробити порядок проведення партнерських пологів та перебування партнерів / партнерок з жінкою після пологів під час епідемії COVID-19 та спалахів інших інфекційних захворювань.

3. Зробити партнерську підтримку доступною для кожної жінки, яка її потребує. Це означає, що додаткові аналізи, якщо вони будуть умовою присутності партнера / партнерки, мають робитися за державний кошт.

Підписати петицію ви можете на сайті Електронних петицій Президента України.

Петицію підтримали:
ГО “Природні Права Україна”
Громадська ініціатива “Дбайливо до себе”
ГО “Клуб підтримки вагітності та материнства “Лада”
ГО “Центр розвитку сім’ї “Семицвіт”
ГО “Асоціація свідомого батьківства”
Громадська ініціатива “Молочна Спільнота”
ГО “Центр “Жіночі перспективи”
Міжнародний соціальний проєкт з природних пологів “Диво в Серці”
Центр прав людини ZMINA
Центр гендерної культури
ГО “Горизонталі”
ГО “Об’єднання “СМАРТА”
ГО “Сільські жінки України”
ГО “Інформаційно-просвітницький центр “ВІСЬ”
Центр соціальних і гендерних досліджень “Нове життя”
ГО “Батьки в дії”
ГО “Сонячне коло”
Жіночий консорціум України
ГО “Міжнародна Школа Рівних Можливостей”
ГО “Опіка Ангела”
ГО “Життя родини”
ГО “Центр розвитку сім’ї “Хеппі фемелі”
Християнські курси для вагітних “Дар Життя”
ГО “Центр розвитку сім’ї та дитини “Катафєйка”
ГО “Мами Прикарпаття”
Центр сімейного розвитку “Ба-Буу”
ВОГО “Волинський пресклуб”
ГО “Жіночий інформаційно-консультативний центр”
ГО “Асоціація фахівців з природного батьківства”
Міжнародний фонд охорони здоров’я та довкілля “Регіон Карпат NEEKA”
ГО “Всеукраїнська асоціація слінгоносіння”
ГО “Ла Страда-Україна”
ГО “Національний рух в підтримку грудного вигодовування “Молочні ріки України”
ГО “Центр перинатальної культури “Доторкнення”
ГО “Студена”