Громадськість вимагає належного розслідування ймовірного вбивства Віталія Шишова

A+ A-

3 серпня 2021 року в одному з парків Києва знайшли повішеним 26-річного громадянина Білорусі, голову “Білоруського дому в Україні” Віталія Шишова, який зник за день до цього. 

Це – не перший випадок вбивства іноземців, зокрема білорусів, на території України. 5 років тому у центрі Києва вбили білоруського журналіста Павла Шеремета. Наслідки відсутності адекватного та ефективного розслідування цього злочину ми спостерігаємо сьогодні.

Обидва злочини, ймовірно, пов’язані з незаконною діяльністю на території України осіб та організацій, метою яких є підривна діяльність з політичними мотивами. Попередження та розслідування посягання організацій, груп та осіб на імідж України як безпечної країни перебування є компетенцією Служби безпеки України. 

Більш того, національна безпека та безпека кожної людини, яка перебуває на території України, залежить від здатності української Служби безпеки належно розслідувати такі злочини та збирати ефективну доказову базу для притягнення судом винних у їх скоєнні до відповідальності. 

Тому ми наголошуємо на необхідності СБУ переглянути підходи до здійснення своїх функцій та забезпечити їх законне та ефективне виконання.

Оскільки існує висока вірогідність, що цей злочин був скоєний з метою залякати та деморалізувати білоруських активістів, які знайшли притулок в Україні, ми, представники та представниці громадянського суспільства України та інших країн, очікуємо належної реакції держави.

Закликаємо міністра внутрішніх справ України Дениса Монастирського взяти під особистий контроль розслідування ймовірного вбивства Віталія Шишова та якомога швидше повідомити громадськість про його результати. 

Також просимо українську та білоруську медіаспільноти провести власне розслідування обставин можливого вбивства та висвітлити незаангажовану та вичерпну інформацію про вказану подію.

Free Belarus Center

Центр прав людини ZMINA

Восток SOS

Правозахисний центр “Поступ”

Освітній дім прав людини — Чернігів

Проєкт “Без кордонів”

Truth Hounds

Асоціація УМДПЛ

Харківська обласна фундація “Громадська Альтернатива”

Правозахисна Група “СІЧ”

***Щоб додати підпис — надішліть нам його на адресу ii@humanrights.org.ua