Позбавити звання “Заслужений журналіст України” всіх зрадників: заява медійників та правозахисників

A+ A-

Українські журналісти та правозахисні організації закликають Володимира Зеленського позбавити державних нагород — почесного звання “Заслужений журналіст України” — журналістів, які зрадили Україну і роками працюють в інформаційному пропагандистському війську Росії.

Зокрема, йдеться про позбавлення звання заслуженого журналіста України:

Родіона Мірошника – експрессекретар Віктора Януковича, ексдепутат Луганської облради від Партії регіонів, екскерівник Луганської обласної державної телерадіокомпанії. 

Володимира Безродного — колишній перший заступник начальника управління у справах преси та інформації Донецької облдержадміністрації, колишній член НСЖУ. Донецька обласна організація НСЖУ виключила його зі своїх лав у 2015 році через співпрацю з бойовиками “ДНР”.

Леонарда Свідовськова – ексдепутат Луганської обласної ради від Партії регіонів, після окупації Луганська працює на захопленій Луганській обласній телерадіокомпанії, яку окупанти перейменували на “ГТРК ЛНР”. Після широкомасштабного вторгнення Росії в Україну підтримав дії агресора. Він поширює контент, який дискредитує українську владу і Збройні сили України також на своїх сторінках у соцмережах.

Наявність такого звання нівелює значимість цієї нагороди, фактично прирівнює між собою справжніх журналістів, що ціною свого життя захищають незалежність України, та осіб, які дискредитували професію журналіста і служать в інтересах і на догоду кремлівському режиму. 

Це звання ті особи отримали ще у 2008 та 2010 роках. Втім, попри присвоєне звання з початком російської агресії, у 2014 році вони перейшли на бік країни-агресора і жоден з них від цього звання не відмовився. 

Нагадаємо, ще у 2017 році прокуратура Луганської області оголосила Родіона Мірошника в розшук. Йому інкримінують злочини, передбачені ч. 1 ст. 109 (“Умисні дії, спрямовані на пособництво насильницькому поваленню конституційного ладу і захопленню державної влади”), ч. 2 ст. 110 (“Умисні дії, спрямовані на зміну меж території і державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України”) та ч. 1 ст. 258-3 (“Участь в діяльності терористичної організації”) КК України.

У 2020 році саме через появу в ефірі Родіона Мірошника Національна рада з питань телебачення і радіомовлення призначила перевірку та оголосила попередження телеканалу “Наш”.

У середині квітня 2022 року Мірошник записав відео з фронту, з позицій бойовиків “ЛНР, у якому зі снарядом у руках закликав українських військових скласти зброю.

Вже після широкомасштабного вторгнення Росії в Україну Служба безпеки України повідомила про підозру Леонарду Свідовському у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.6. ст.111-1 Кримінального кодексу України (здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/або на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України).

Небезпека наявності такого звання полягає у тому, що російські пропагандисти використовують ці звання у своїх цілях, коли представляються заслуженими журналістами України. Ці одиниці інформаційної війни використовують для російської аудиторії під виглядом саме “заслужених журналістів України” і для спотворення уявлення про реальні події. 

Зауважимо, що ніхто з них самостійно від цього звання не відмовився, а навпаки дехто навіть підкреслює про приналежність до української спільноти і вказує звання з-поміж інших регалій. До прикладу, на російському ресурсі news-front.info Володимира Безродного так і представляють — заслужений журналіст України, український доцент кафедри журналістики.

Ми закликаємо припинити практику надання звання “Заслужений журналіст України” та ініціювати відповідні зміни до законодавства. 

Нагадаємо, понад рік тому, 2 червня 2021 року, Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України рекомендувала главі держави припинити надавати почесного звання “Заслужений журналіст України”, а також ініціювати відповідні зміни до Закону “Про державні нагороди України”.

Цю ініціативу Ради 3 червня підтримали низка медійних та правозахисних організацій. “Нагородження державою журналістів таким званням навіть з найчистіших намірів підважують незалежність медіа та довіру до журналістики як такої. Адже в сухому залишку об’єкт критики намагається влестити критика. Ми переконані, що найвищою нагородою від держави є не відзнака, але відкрита і доступна інформація, прозорість і підзвітність влади, а надто – безпека і захист журналістів, швидке і професійне розслідування злочинів та справедливе покарання винних”, — заявили представники громадянського суспільства.

Медіарух

Інститут Масової Інформації

ГО “Детектор Медіа”

ГО “Свідомі.Медіа”

Фундація “Суспільність”

ZMINA

Інтерньюз-Україна

Платформа прав людини

Центр досліджень визвольного руху