Правозахисники з різних країн закликають Генасамблею ООН виключити Росію з Ради ООН із прав людини

A+ A-

Ми, члени мережі Будинків прав людини, що підписалися нижче, закликаємо Генеральну Асамблею Організації Об’єднаних Націй негайно призупинити членство Російської Федерації в Раді ООН з прав людини.

Після поновлення російського вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року ми побачили достовірні повідомлення про вчинення російськими військами воєнних злочинів проти мирного населення України в окупованих районах Чернігівської, Харківської та Київської областей України. Останні звіти організації Human Rights Watch також фіксують випадки порушення законів ведення війни, включно з повторюваними зґвалтуваннями, дві публічними стратами, проведеними без суду та слідства, а також іншими випадками незаконного насильства та погроз дітям. За останні два дні з’явилися нові та достовірні повідомлення про звірства, скоєні в Україні, зокрема в місті Буча. Журналісти та гуманітарні працівники, які бачили ситуацію в місті на власні очі, розповідають про наявність відкритої братської могили та мертві тіла мирних жителів, що залишаються лежати на вулиці, “деякі зі зв’язаними за спиною руками”.

У своїй резолюції №49/1, ухваленій 4 березня 2022 року, Рада ООН з прав людини “найсуворіше засудила порушення прав людини, а також зловживання та порушення міжнародного гуманітарного права внаслідок агресії Російської Федерації проти України”. Рада висловила “серйозну стурбованість документально підтвердженим перешкоджанням здійсненню багатьох прав людини, включно з правом на життя, освіту та найвищий досяжний рівень фізичного та психічного здоров’я, завданим російськими обстрілами та бомбардуваннями населених пунктів”. Крім того, резолюція Ради №49/1 висловила серйозну стурбованість повідомленнями про “грубі та систематичні зловживання та порушення прав людини”. Це формулювання посилалося на чітке визначення Резолюцією Генеральної Асамблеї №60/251 підстав для призупинення членства в Раді з прав людини.

Дії Російської Федерації в Україні є частиною широкої та тривалої боротьби російської влади проти дотримання прав людини та правозахисників. Протягом більш ніж десяти років влада веде методичну та драконівську кампанію з придушення голосів інакодумців та незалежного громадянського суспільства в Росії. Правозахисники та організації, які намагаються протистояти порушенням прав людини, скоєним у Росії, зазнали жорсткого тиску в цій кампанії. У Росії правозахисники та організації, які агітують за вільні та чесні вибори, дотримання прав жінок і прав релігійних, етнічних, сексуальних і гендерних меншин, а також ті, хто бореться з корупцією та погіршенням стану навколишнього середовища, стикаються з найбільшою загрозою з боку влади. Дійсно, робота правозахисників і організацій у Російській Федерації ще ніколи не була такою складною та небезпечною.

Водночас міжнародна спільнота має можливість спостерігати, як російські тенденції в галузі прав людини переходять – або переносяться владою – за межі російських кордонів. Російський вплив у всьому регіоні перешкоджає демократичним перетворенням і підтримує програму боротьби з правами людини та громадянським суспільством через уряди та недержавних учасників, включно з Російською православною церквою (Московський патріархат) та радикальними ультраправими групами. Підтримка Росією Білорусі дозволила владі цієї країни продовжити жорстоке придушення громадянського суспільства, правозахисників, інакодумців і опозиційних активістів.

Ми закликаємо Генеральну Асамблею негайно вжити заходів для призупинення членства Росії в Раді з прав людини. Дії Росії в Україні, а також методична та систематична боротьба російської влади проти дотримання прав людини всередині країни та в регіоні протягом десятиліть повністю виправдовують цей крок.

Підписано:

Вірменія

Будинок прав людини – Єреван

Правозахисна ГО “Пінк”

Жіночий ресурсний центр

Азербайджан

Центр моніторингу виборів та дослідження демократії

Жіноча асоціація раціонального розвитку

Білорусь

Білоруський дім прав людини Бориса Звозскава

Білоруська організація громадянського суспільства

Хорватія

ГО “B.a.B.e. Будь активною. Будь емансипованою”

Хорватська молодіжна мережа

Хорватська платформа міжнародної солідарності громадян

Будинок прав людини – Загреб

Центр взаємодії з минулим – Documenta

Грузія

Грузинський центр психосоціальної та медичної реабілітації жертв тортур

Будинок прав людини – Тбілісі

Правозахисний центр

Інститут медіа

ГО “Права Грузії”

ГО “Сапарі”

Норвегія

Фундації Будинків прав людини

ГО “Інформація про психічне здоров’я та права людини”

Правозахисний фонд “Рафто”

Польща

Гельсінський фонд з прав людини

Сербія

Белградський центр з прав людини

ГО “Громадські ініціативи”

Гельсінський комітет з прав людини

Центр політики

ГО “ЮКОМ”

Україна

Асоціація УМДПЛ

Центр громадянської просвіти “Альменда”

Кримська правозахисна група

Освітній дім прав людини в Чернігові

Дім прав людини Крим

ГО “Вектор прав людини”

ГО “МАРТ”

Регіональний центр з прав людини

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Центр прав людини ZMINA

Контактна особа

Дейв Ельсроуд

Голова відділу адвокації та офісу в Женеві

dave.elseroad@humanrightshouse.org