Правозахисники закликають уряд відреагувати на критичну гуманітарну ситуацію на окупованих територіях

A+ A-

 

Прем’єр-міністрові України 

Денису Шмигалю

Віцепрем’єр-міністрові України – 

Міністру з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій

Олексію Резнікову

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

Громадські організації, які опікуються захистом постраждалих унаслідок збройного конфлікту осіб, звертаються до Кабінету Міністрів України через критичну гуманітарну ситуацію на тимчасово окупованих територіях у зв’язку з пандемією COVID-19.

Громадяни України, які проживають на тимчасово окупованих територіях, не мають можливості отримати якісний медичний супровід, відсутній постійний контакт із сімейним лікарем для контролю свого стану здоров’я. Обмеження, які вводяться окупаційними адміністраціями щодо свободи пересування, а також карантинні обмеження, які вводить Уряд України, залишають мешканців окупованого Криму та Донбасу сам на сам з викликами пандемії. Через штучне регулювання статистики та викривлення інформації про реальний епідеміологічний стан де-факто владою на окупованих територіях громадяни недостатньою мірою проінформовані про профілактичні заходи, потребу дотримуватися карантинних обмежень та алгоритм дій у разі захворювання.

У випадку з тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях склалася ситуація, що держава-окупант, Російська Федерація, здійснюючи контроль за територіями через проксі-утворення, так звані “народні республіки”, не бере на себе зобов’язання щодо захисту цивільного населення, яке перебуває під окупацією, фактично залишаючи людей без жодної можливості таку допомогу отримати.

Попри спроби окупаційних адміністрацій приховати справжній масштаб гуманітарної кризи, пов’язаний із пандемією, після збору інформації з відкритих джерел, публікацій у соціальних мережах, аналізу звернень на гарячі лінії організацій по консультації і з проханнями допомогти, стало відомо про найскладніші виклики, пов‘язані з пандемією на території ОРДЛО, зокрема:

  • відбувається неконтрольоване поширення інфекції серед населення на ТОТ через відсутність коректної оцінки рівня захворюваності на COVID-19 та масового тестування;
  • колапс медичної системи на окупованих територіях, оскільки медики на ТОТ не справляються з навантаженням, в окремих населених пунктах йдеться про перевантаження медзакладів утричі, використовуються санаторії, не призначені для перебування хворих і без медичного персоналу, а час очікування машини швидкої допомоги може становити до  10 годин через перезавантаження лікарень, подекуди  медики взагалі не виїздять на виклик;
  • обмежений доступ цивільного населення до медичної допомоги на ТОТ та до лікарських засобів.

Схожа ситуація спостерігається і на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. 

Водночас міжнародні гуманітарні організації та агенції ООН, які працюють на окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях для забезпечення гуманітарних потреб постраждалого населення, звертають увагу Уряду на законодавчі перепони й бюрократичні складнощі, пов’язані з реєстрацією гуманітарних вантажів та забезпеченням допомогою громадян на окупованих територіях. 4 серпня 2020 своїм наказом Міністерство соціальної політики скасувало спрощену процедуру реєстрації вантажів, спрямованих на протидію поширенню коронавірусної інфекції. Отже, процедура надання імпортованому вантажу статусу гуманітарного стала надто тривалою, а вимоги щодо документів для оформлення медичних вантажів, які призначені для населення окупованих територій, невиконувані. Водночас імпортування медичних препаратів та ліків гуманітарними організаціями є єдиним можливим шляхом, оскільки придбання ними ліків на території України неможливе без ліцензії. Гуманітарні організації постійно публічно висловлюють нагальність нормативного врегулювання ситуації на рівні Міністерства соціальної політики та ухвалення окремого закону про гуманітарну допомогу в кризових ситуаціях уже у 2020 році.

У зв’язку з вищенаведеним громадські організації звертаються до Уряду з пропозицією відреагувати на критичну гуманітарну ситуацію на тимчасово окупованих територіях і провести термінове засідання Уряду чи урядову нараду під головуванням Прем’єр-міністра або профільного віцепрем’єр-міністра України та спростити процедури оформлення і надання гуманітарної допомоги міжнародними організаціями.

Для допомоги жителям тимчасово окупованих територій  українська влада серед іншого може подбати про варіанти забезпечення онлайн-консультування хворих, створення доступних інформаційних матеріалів. 

Громадські організації також переконані у важливості порушення питання гуманітарної кризи на тимчасово окупованих територіях через пандемію СOVID-19 на зустрічах гуманітарної підгрупи Тристоронньої контактної групи; винесення питання на міжнародний рівень для тиску на державу-окупанта у зв’язку з невиконанням нею зобов’язань щодо захисту цивільного населення, організації доступу гуманітарної допомоги з медичними препаратами та засобами індивідуального захисту для мешканців тимчасово окупованих територій. 

БФ “Восток SOS”

Центр прав людини ZMINA

ГО “Донбас СОС”

БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”

Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

БФ “Право на захист”

ГО “КримSOS”

ГО “Трибун”