Правозахисники занепокоєні відсутністю фінансування житлових програм для внутрішньо переміщених осіб у 2021 році

A+ A-

 

Голові Комітету Верховної Ради України з питань бюджету

Юрію Арістову

Міністру розвитку громад та територій України

Чернишову Олексію

Прем’єр-міністрові України

Денису Шмигалю

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ 

Ми, громадські організації, що опікуються питаннями захисту і дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та осіб, які постраждали у зв’язку зі збройним конфліктом, звертаємося до вас із приводу значного скорочення фінансування житлових програм для внутрішньо переміщених осіб на 2021 рік.

Відомо, що розв’язання житлових проблем внутрішньо переміщених осіб було одним з найгостріших питань, які виникли після початку збройного конфлікту у 2014 році, і залишається таким наразі. Відсутність житла безпосередньо впливає на повноцінну інтеграцію переселенців у громади, що приймають, та облаштування свого життя. Окрім того, часто це є основною причиною їхнього повернення на тимчасово окуповані території України, що, таким чином, ставить під загрозу їхню безпеку і життя. Зважаючи на це, забезпечення належного фінансування житлових програм для переселенців не лише сприятиме реалізації їхнього конституційного права на житло, а й створить для них умови забезпечити собі гідне життя.

Водночас у проєкті закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” (реєстр. № 4000), який був ухвалений у першому читанні 5 листопада, відсутнє фінансування двох найвагоміших програм забезпечення житлом ВПО, а саме програми “Доступне житло” та програми пільгового кредитування учасників АТО та ВПО.

Програма “Доступне житло” передбачає забезпечення переселенців житлом шляхом надання державної підтримки у вигляді сплати державою 50% вартості будівництва (придбання) житла та/або пільгового іпотечного житлового кредиту з можливістю отримання переселенцем додаткового кредитування в банку для сплати частини вартості будівництва (придбання) доступного житла, що перевищує розмір державної підтримки. 

Програма пільгового кредитування учасників АТО та ВПО передбачає надання переселенцям пільгового державного кредиту для придбання квартири в багатоквартирному житловому будинку або одноквартирного житлового будинку з відсотковою ставкою в розмірі 3% річних, а для військовослужбовців – з початку і до закінчення особливого періоду; резервістів та військовозобов’язаних – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду, на час проходження військової служби – безвідсотково. Обидві програми реалізуються Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву.

У 2018 та 2019 роках законами України про державний бюджет на відповідні роки було передбачено фінансування програми “Доступне житло” в розмірі 100 млн грн, а 2019 року була ухвалена постанова Кабінету Міністрів України № 980 від 27.11.2019, якою був затверджений порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання пільгового довгострокового державного кредиту внутрішньо переміщеним особам, учасникам АТО та/або учасникам ООС на придбання житла, що дозволило забезпечити фінансування програми надання кредиту під 3% річних. Фінансування програми “Доступне житло” було передбачене також і у 2020 році, однак у зв’язку зі змінами до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік”, що були ухвалені у квітні цього року, фінансування цієї програми було повністю скорочене, а державних видатків на програму пільгового кредитування ВПО та учасників АТО / ООС у 2020 році не передбачено взагалі. 

Судячи з проєкту Закону України “Про державний бюджет України на 2021 рік”, фінансування обох програм забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб 2021 року не передбачається. 

Утім, внутрішньо переміщені особи зацікавлені взяти участь у вказаних програмах. Згідно з інформацією, розміщеною на офіційному вебсайті Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, лише в черзі на участь у програмі “Доступне житло” перебувають 16 тис. громадян. 

Саме тому, ми, громадські організації, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих від конфлікту осіб, звертаємося до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, Голови Уряду та Міністра розвитку громад та територій України щодо фінансування житлових програм для внутрішньо переміщених осіб у 2021 році. Ми просимо під час підготовки проєкту закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” до другого читання врахувати потребу фінансування зазначених вище житлових програм – програми пільгового житлового кредитування учасників АТО і ВПО під 3% річних та програми “Доступне житло”.

БФ “Право на захист”

Центр прав людини ZMINA

Кримська правозахисна група

Благодійний фонд “Восток SOS”

Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

ГО “КРИМСОС”

ГО “Донбас-СОС”

БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”

Головне фото: Олег Богачук, Цензор.НЕТ