Відкрита заява правозахисних та громадських організацій України щодо переслідувань кримських активістів

A+ A-

Сьогодні, 8 листопада 2017 року, з ранку у різних регіонах Криму (Бахчисараї, Старому Криму, Сімферопольському районі) відбулися незаконні обшуки в домах кримськотатарських активістів та учасників громадського руху “Кримська солідарність” - Сєйтумєра СєйтумєроваЕльдара Кантємирова, голови регіонального меджлісу Екрєма АбдульватоваАлімдара (Руслана) БєляловаХаліда Бєлялова.

Крім того, до відділень окупаційної поліції відвезли ще п’ятьох кримських татар, які працевлаштовані в одного з затриманих активістів -Асана Зєкєр’яєваАліма Зєкєр’яєваРєсуля АбдурамановаМустафу ІсаєваАмєта Умєрова. Де-факто суд визнав Сєйтумера Сєйтумерова винним за ч. 1 ст. 20.3 КоАП РФ (Пропаганда або публічна демонстрація забороненої символіки) та призначив покарання у вигляді адміністративного штрафу у розмірі 2 тисяч рублів. Цього ж ранку, після обшуку в будинку Абдурахмана Меджитова, його доправили до окупаційного суду, де була винесена постанова щодо притягнення Меджитова до адміністративного покарання у вигляді арешту протягом 15 діб за одиночний пікет 11 жовтня 2017 року.

Незаконні обшуки та затримання, вибіркове застосування норм “екстремістського і антитерористичного” законодавства окупаційною владою Росії у Криму стали інструментом систематичного переслідування активістів та повного придушення громадянського суспільства на півострові.

Останні масові безпідставні обшуки у домах кримськотатарських активістів, зокрема  учасників громадського руху “Кримська солідарність”, вказують на цілеспрямований тиск на активістів з метою припинення їх діяльності щодо висвітлення ситуації та захисту від порушень прав людини в Криму.

Враховуючи вищевикладене, звертаємося

До урядів країн Європейського Союзу, Швейцарії, США, Канади:

– вимагати від РФ припинити переслідування представників кримськотатарської та української громади, громадських журналістів та громадянського суспільства у Криму;

– посилити санкції проти посадових осіб окупаційної влади Криму та Російської Федерації, які причетні до політично мотивованих переслідувань, до грубого порушення свободи мирних зібрань, свободи слова та свободи об’єднань і асоціацій.

До міжнародних організацій:

– сприяти забезпеченню роботи незалежних моніторингових місій з прав людини на окупованому Кримському півострові;

– посилити міжнародний вплив на Російську Федерацію з метою притягнення до відповідальності та припинення незаконних дій представників РФ щодо грубих порушень прав людини в окупованому Криму.

До влади України:

– відкрити кримінальні провадження та розслідувати факти незаконних затримань та обшуків у активістів, проведення ефективного розслідування по цих злочинах з наступним притягненням до відповідальності осіб, винних у порушенні прав людини та норм міжнародного гуманітарного права у Криму;

– розробити та прийняти відповідні зміни до законодавства України з метою створення координаційного органу, забезпечення захисту та підтримки осіб, що постраждали внаслідок незаконного політично мотивованого переслідування з боку окупаційної влади Криму та РФ.

Кримська правозахисна група

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Центр інформації про права людини

ГО “КримSOS”

ГО “Правозахисний рух Криму”

Громадський рух “Кримська Солідарність”