Заява Правозахисного порядку денного з приводу призначення Уповноваженого з прав людини

A+ A-

 

Голові Верховної Ради України

Парубію Андрієві Володимировичу

Голові Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин

Немирі Григорієві Михайловичу

Головам фракцій та депутатських груп (за списком); позафракційним народним депутатам

 

Шановні панове!

Верховна Рада України має призначити Уповноваженого з прав людини у зв’язку із завершенням 5-ти річного терміну перебування чинного Уповноваженого Валерії Лутковської на цій посаді.

Відповідно до Паризьких принципів ООН, “порядок призначення [уповноваженого] шляхом виборів або іншим способом, встановлюється згідно з процедурою, яка передбачає всі необхідні гарантії забезпечення плюралістичного представництва громадських сил (громадянського суспільства), що беруть участь в діяльності з просування та захисту прав людини”.

Згідно із законом, Уповноважений здійснює свою діяльність незалежно від інших державних органів та посадових осіб, не може бути членом будь-якої політичної партії та має діяти незалежно, неупереджено, в інтересах людини і громадянина.

Ми переконані, що гарантувати незалежність кандидатів на зайняття цієї посади та їх відповідність професійним й етичним вимогам, можна лише через проведення відкритого конкурсу із залученням до процесу відбору кандидатів представників громадянського суспільства.

Ми виступаємо категорично проти політичних призначень та “партійних квот” у питанні, що визначає державну політику у сфері прав людини в країні.

Серед учасниць і учасників конкурсу, достойних посади Уповноваженого, ми бачимо, зокрема, але не обмежуючись лише цими кандидатами: Ларису Денисенко, Євгена Захарова, Валерію Лутковську, Володимира Яворського.

На наше переконання, критеріями, за якими слід розглядати кандидатури на конкурсі, мають бути:

  • високі моральні якості глибоке знання міжнародних стандартів прав людини;
  • тривалий досвід правозахисної роботи;
  • високий авторитет в суспільстві та міжнародній спільноті;
  • повна незалежність від політичних сил.

Ми готові сприяти в організації та проведенні конкурсного відбору, зокрема – через делегування до конкурсної комісії членів та членкинь наших організацій.

З огляду на це, платформа “Правозахисний порядок денний” звертається:

  • до Голови Верховної Ради України із пропозицією ініціювати конкурсний відбір кандидатів на зайняття посади Уповноваженого;
  • до Голови Комітету Верховної Ради України з питань прав людини із пропозицією сприяти участі представниць і представників громадянського суспільства в організації і проведенні відповідного конкурсу;
  • до голів фракцій та депутатських груп із пропозицією вимагати проведення відповідного конкурсу та утриматись від участі в голосуванні за призначення Уповноваженого в разі, якщо конкурс не буде проведений.

Платформа “Правозахисний порядок денний” – неформальна коаліція правозахисних організацій, що працюють у сфері моніторингу,  аналізу та розробки законодавства відповідно до основних засад прав людини та основоположних свобод. Учасниками Платформи виступають Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Amnesty International в Україні, Центр інформації про права людини, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Проект “Без кордонів” ГО Центр “Соціальна Дія”, Євромайдан SOS. Координацію роботи платформи здійснює Центр громадянських свобод.

Контакти для зв’язку: human.rights.agenda.ua@gmail.com

 

Центр громадянських свобод

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Центр інформації про права людини

Проект “Без кордонів” Центр “Соціальна дія”

Amnesty International в Україні

Регіональний центр прав людини

ГО “КиївПрайд”

Медійна ініціатива за права людини

Луганський обласний правозахисний центр “Альтернатива”

Кримська правозахисна група