Заява проти переслідування правозахисників в окупованому Криму

A+ A-

30 травня 2019 року в окупованому Криму російські правоохоронці (співробітники Центру боротьби з екстремізмом) затримали двох кримськотатарських активісток Лутфіє Зудієву та Муміне Салієву.

Лутфіє Зудієва була затримана в Джанкої на шляху додому з ринку, а Муміне Салієва – біля свого будинку в Бахчисараї.

Обох активісток, за інформацією правозахисників, змусили пройти медобстеження. Проти Салієвої та Зудієвої порушили справи за статтею 20.3 КоАП РФ щодо пропаганди або публічної демонстрації нацистської атрибутики чи символіки, або атрибутики чи символіки екстремістських організацій, або інших атрибутики чи символіки, пропаганда чи публічна демонстрація яких заборонені федеральними законами.

Активісти повідомили, що справу проти Зудієвої відкрили за нібито репост у соціальній мережі Facebook датований квітнем 2014 року. Судові засідання у справах обох активісток пройдуть 31 травня в підконтрольному Кремлю Київському районному суді Сімферополя. 

Адвокатам було відмовлено в доступі до незаконно затриманих кримськотатарських активісток.

Ми рішуче засуджуємо переслідування адвокатів та правозахисників в окупованому Криму і вимагаємо від уряду РФ негайно припинити незаконне перешкоджання роботі адвокатів та правозахисників і використовування “антиекстремістського та антитерористичного” законодавства Росії на окупованій території. Це є порушенням міжнародного гуманітарного права, яке не дозволяє переслідувати людей за їхню суспільну та правозахисну діяльність.

Ми просимо міжнародні організації та уряди демократичних держав:

  • продовжувати тиск на російський уряд, щоб зупинити переслідування активістів “Кримської солідарності” та перешкоджання роботі незалежних адвокатів в окупованому Криму;
  • засудити використання Росією законодавства про боротьбу з так званим тероризмом та екстремізмом для переслідування адвокатів, правозахисників та активістів громадянського суспільства в українському Криму;
  • ввести особисті санкції щодо осіб, які беруть участь у грубих порушеннях прав людини в окупованому Росією Криму, а також тих, хто безпосередньо бере участь у перешкоджанні адвокатській діяльності та переслідуванні активістів “Кримської солідарності”;
  • посилити галузеві санкції проти Російської Федерації за систематичні брутальні порушення прав людини та військових злочинів в окупованому Криму.

Детальна інформація:

Лутфіє Зудієва – директор дитячого центру “Еліф” та активістка. Вона також була громадянським захисником у судовому процесі над понад 70 учасниками поодиноких пікетів, що відбувся 18 грудня 2017 року.

Мумінє Салієва, дружина політичного в’язня Сейрана Салієва, правозахисниця і засновниця “Кримського дитинства” – ініціативи, що спрямована на надання допомоги дітям в окупованому Криму. Вона також є активним учасником руху “Кримська солідарність”. Його мета – допомогти всім політичним в’язням кремлівського режиму, які страждають від несправедливості в Криму. В межах своєї діяльності члени “Кримської солідарності” надають правову, фінансову та моральну допомогу жертвам та їхнім родичам.

27 жовтня 2018 року представники силовиків окупаційної влади Криму штурмували щомісячне засідання громадської організації “Кримська солідарність” та вручили деяким учасникам повідомлення про порушення так званого антиекстремістського та антитерористичного законодавства.

27 березня 2019 року велика кількість активістів “Кримської солідарності” була затримана офіцерами ФСБ. Їх звинувачують в участі в забороненій релігійній групі “Хізб-ут-Тахрір”, яка необґрунтовано вважається екстремістською в РФ.

Association of Relatives of Political Prisoners of the Kremlin

Center for Civil Liberties

Crimean Human Rights Group

CrimeaSOS Public Organisation

Human Rights Center ZMINA

Human Rights Information Centre

Media Initiative for Human Rights

Regional Center for Human Rights

Ukrainian Institute for Human Rights

Ukrainian Helsinki Human Rights Union