Заява паралельної конференції громадянського суспільства ОБСЄ з нагоди Нормандського саміту

A+ A-

9 грудня 2019 року в Парижі відбудеться Нормандський саміт (саміт нормандської четвірки). Метою саміту є переговори щодо забезпечення постійного припинення вогню на сході України та визначення меж для політичного вирішення конфлікту. 

Із 2014 року на сході України Російською Федерацією порушувались усі засадничі принципи ОБСЄ, починаючи з принципу непорушності державних кордонів та територіальної цілісності держав. Збройний конфлікт у цьому регіоні призвів до більш ніж 13 000 смертей.

Фундаментальні права та свободи систематично порушуються на непідконтрольній території на сході України. Понад сто людей сьогодні утримуються в нелегальних місцях несвободи.

Ми вітаємо зусилля, що їх докладала та докладає ОБСЄ задля вирішення конфлікту на сході України через Спеціальну спостережну місію ОБСЄ та постійну роботу Тристоронньої контактної групи. 

Сподіваємося, що дипломатичні зусилля під час майбутнього Нормандського саміту допоможуть забезпечити припинення вогню та посприяють доступу правозахисників і гуманітарних організацій до непідконтрольних уряду територій.

Ми вимагаємо, щоб основні принципи ОБСЄ не були відкинуті чи поставлені під загрозу учасниками Нормандського саміту під час політичного процесу врегулювання конфлікту. Для сталого вирішення збройного конфлікту на сході України необхідні видимі зусилля з боку російської влади вже зараз, зокрема відведення збройних сил та спецпідрозділів з територій, що тимчасово не контролюються українським урядом.  

Закликаємо всі зацікавлені сторони в Україні та в ОБСЄ всебічно підтримувати поступову реінтеграцію цих територій та громадян і докладати всіх доступних зусиль у гуманітарній, правовій, економічній, освітній, культурній та інших сферах. 

Не позбавлені змісту місцеві вибори на непідконтрольній території можуть бути проведені виключно тоді, коли буде гарантовано безпеку, коли наслідки відсутності верховенства права та вільних медіа впродовж останніх п’яти років буде подолано, а Україна відновить контроль над українсько-російським кордоном. Тільки тоді, коли будуть гарантовані фундаментальні права людини, такі як свобода думки і слова, вираження поглядів і переконань, право на мирні зібрання та об’єднання, право бути обраним та обирати, свобода совісті та віросповідання та доступ до правосуддя. Всі ці права та свободи станом на тепер є недоступними на непідконтрольних територіях на сході України. Міжнародні місії повинні мати можливість забезпечити прозорий та демократичний процес, щоб його можна було назвати виборами.

Наявність низки непідконтрольних урядам територій у регіоні ОБСЄ разом з анексованим Кримом свідчить про те, що поява “сірих зон”, де впродовж тривалого часу порушуються основоположні принципи ОБСЄ, має надзвичайно негативний вплив на захист прав людини на цих територіях.

Тому ми закликаємо всі держави, інституції та політичні органи ОБСЄ поновити зусилля задля врегулювання збройних конфліктів у регіоні ОБСЄ, побудови сталого миру в регіонах, потерпілих від конфліктів, та задля забезпечення територіальної цілісності всіх держав-учасниць. Зараз увага має бути сфокусована на сході України, оскільки ця ситуація є найбільш невідкладною, а ця територія все ще має шанс не перетворитися на “заморожений конфлікт”, без контролю уряду на десятиліття. Ми також закликаємо країни-учасниці, інституції та політичні органи ОБСЄ більш завзято підтримувати реформи, що їх проводить Україна для розбудови демократії та зміцнення верховенства права.


До платформи “Громадянська солідарність” входить близько сотні правозахисних організацій регіону ОБСЄ, зокрема і Центр прав людини ZMINA. Заява прийнята на конференції платформи в Братиславі 4 грудня 2019 року.