Заява щодо депортації та ув’язнення Росією української правозахисниці Ірини Данилович

A+ A-

Російська влада незаконно депортувала ув’язнену українську правозахисницю та громадянську журналістку Ірину Данилович до Росії та відмовляє їй у наданні медичної допомоги у в’язниці. Російська влада має негайно та беззастережно звільнити Ірину Данилович, дозволити їй повернутися до України та забезпечити їй надання своєчасної та якісної медичної допомоги, поки вона перебуває у в’язниці. 

Фото: Кримський процес

Про це сьогодні заявили дев’ять українських та міжнародних правозахисних груп: Центр прав людини ZMINA, Кримська правозахисна група, Центр громадянської просвіти “Альменда”, Регіональний центр прав людини, “Кримський процес”, Front Line Defenders, Human Rights Watch, Міжнародна федерація прав людини та Всесвітня організація проти катувань у межах Обсерваторії захисту правозахисників. 

У грудні 2022 року російська влада в окупованому нею Криму засудила 44-річну Ірину Данилович до семи років позбавлення волі за сфабрикованими звинуваченнями в “незаконному зберіганні вибухівки”. 24 липня 2023 року, не повідомивши родину та адвоката Данилович, її було незаконно етаповано до СІЗО на півдні Росії. 14 серпня батько Ірини, Броніслав Данилович, розповів, що його доньку етапували до виправної колонії №7, що в місті Зеленокумськ Ставропольського краю, а адміністрація відмовилася надати Ірині знеболювальні, які вона приймала від хвороби вуха. Він також повідомив, що Ірина повністю втратила слух на ліве вухо. 

Батько Ірини Данилович також розповів, що, коли його донька прибула до колонії в Зеленокумську, медпрацівник забрав у неї ліки, зазначивши, що біль мине, коли вона “оглухне”. 

“Ірина Данилович – одна з багатьох, кого влада окупованого Росією Криму переслідує в межах своєї масштабної кампанії з придушення важливих, проукраїнських голосів, – сказав Джеральд Стаберок, генеральний секретар Всесвітньої організації проти катувань (OMCT). – Ув’язнення є актом помсти за її мирну громадянську діяльність”. 

Ірина Данилович – правозахисниця, медсестра та громадянська журналістка, яка висвітлює проблеми в системі охорони здоров’я Криму та бореться за права медичних працівників. 

Невідомі викрали Данилович у Коктебелі, Крим, 29 квітня 2022 року. Того ж дня російський спецпідрозділ (ОМОН) увірвався до її будинку і вилучив ноутбуки та телефони. Місце перебування Ірини Данилович залишалося невідомим протягом 13 днів, поки 11 травня 2022 року адвокат не знайшов її в СІЗО Сімферополя. 28 грудня 2022 року “Феодосійський міський суд” оголосив Данилович вирок: сім років позбавлення волі й 50 тисяч рублів штрафу (приблизно 900 євро) за сфальсифікованим, політично вмотивованим звинуваченням за статтею 222.1 Кримінального кодексу РФ “Незаконні придбання, передання, збут, зберігання, перевезення, пересилання або носіння вибухових речовин або вибухових пристроїв”. 29 червня 2023 року “Верховний суд” окупованого Росією Криму залишив вирок без змін і скоротив термін семи років позбавлення волі на один місяць. 

Російська окупаційна влада в Криму неодноразово відмовляла Данилович у наданні необхідної медичної допомоги та лікуванні. У заяві, яку Ірина надіслала ZMINA в березні 2023 року, вона повідомила, що чує постійний дзвін у лівому вусі та що її слух погіршився протягом останніх чотирьох місяців. Лікар дав Данилович препарати для вуха, не оглянувши її. Як раніше повідомляла ZMINA, влада відмовила в медичному огляді Ірини Данилович у присутності її адвоката. 

Батько Данилович розповів ZMINA, що Ірина неодноразово непритомніла, коли правоохоронці везли її із Сімферополя до “Феодосійського міського суду” на засідання. У березні Ірина заявила, що їй важко прослуховувати аудіо- та відеозаписи судових засідань через проблеми зі слухом. 

Ірина Данилович працює медсестрою в Криму. До арешту вона співпрацювала з багатьма незалежними інтернет-ЗМІ, зокрема такими як INжир та “Кримський процес”, які висвітлюють судові засідання в політично мотивованих справах у Криму. Ірина викривала проблеми в системі охорони здоров’я, зокрема реакцію окупаційної влади на пандемію COVID-19. Данилович боролася за права медичних працівників через профспілку та свій проєкт “Кримська медицина без обкладинки”. 

24 липня 2023 року Федеральна служба виконання покарань Росії ініціювала етапування Данилович з окупованого Криму до Росії. До 8 серпня Данилович перебувала під вартою в СІЗО міста Армавір Краснодарського краю. 9 серпня вона прибула до виправної колонії в Зеленокумську. 

Стаття 49 Женевської конвенції 1949 року, яка поширюється на всі сторони збройного конфлікту в Україні, забороняє здійснювати примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію цивільних осіб з окупованої території на територію окупаційної держави. Незаконні депортації є серйозними порушеннями Женевських конвенцій, оскільки є воєнними злочинами. 

Систематична відмова в наданні медичної допомоги може бути прирівняна до катування та інших форм жорстокого поводження, що також є воєнним злочином. 

Росія має вжити всіх необхідних заходів для забезпечення негайного та беззастережного звільнення Ірини Данилович, дозволити їй повернутися до України та гарантувати їй фізичну та психологічну безпеку та цілісність, заявили організації. 

Росія повинна звільнити Ірину Данилович.