Заява щодо неприпустимості надання військовим поліцейських функцій

A+ A-

Ми, правозахисні та громадські організації, закликаємо парламент утриматися від надання військовослужбовцям Національної гвардії України поліцейських функцій та відхилити законопроєкт №3105 від 21.02.2020. 

Цим законопроєктом, зокрема, пропонується надати військовослужбовцям Національної гвардії України (далі – НГУ) право складати протоколи про адміністративні правопорушення, затримувати, доставляти та/або передавати органам правопорядку (які в законопроєкті називаються правоохоронними) осіб, які вчинили або лише підозрюються у вчиненні адміністративного правопорушення, проводити особистий огляд і огляд речей громадян та здійснювати інші, невластиві для військових, функції.

Законопроєкт впроваджує необґрунтовано широкий діапазон адміністративних правопорушень, за скоєння яких уповноважені особи НГУ мають право складати протоколи. 

Окрім того, занепокоєння викликає надання права військовослужбовцям НГУ “застосовувати технічні прилади і технічні засоби, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засоби фото- і кінозйомки, відеозапису в порядку, визначеному нормативно-правовими актами Міністерства внутрішніх справ України”. Вказане створює потенційну можливість здійснення військовослужбовцями НГУ прихованого спостереження за особою, річчю або місцем, яке, по суті, є видом негласних слідчих (розшукових) дій і має проводитись у порядку, передбаченому ст. 269 Кримінального процесуального кодексу України за рішенням суду та лише уповноваженими органами, до яких НГУ не належить. 

Зазначені зміни до законодавства можуть призвести до зловживань владними повноваженнями з боку посадових осіб НГУ та надмірного обмеження прав і свобод людини і громадянина. 

Це вже не перша спроба влади  використовувати мілітаризований орган для виконання непритаманних йому поліцейських функцій. Крім того, що військовослужбовці не проходять спеціальної підготовки, не мають необхідних знань та навичок для ведення поліцейської діяльності, в разі порушень прав людини з їхнього боку буде ускладнена процедура відновлення прав потерпілих та притягнення до відповідальності порушників. 

Цей законопроєкт є особливо небезпечним у країні, яка є частково вільною та не має сталої демократії. Окрім того, з огляду на значну кількість поліцейських на душу населення ми вважаємо неприпустимим надавати додаткові поліцейські функції військовослужбовцям. 

Тому ми закликаємо депутатів Верховної Ради України не ухвалювати законопроєкт №3105 від 21.02.2020.

Асоціація УМДПЛ

ГО “Truth Hounds”

ГО “Народний Захист”

Харківський інститут соціальних досліджень

Освітній дім прав людини в Чернігові

ГО “Черкаський правозахисний центр”

Правозахисна ініціатива

ГО “Центр соціальних ініціатив “Атом”

Чугуївська правозахисна група

Харківський антикорупційний центр

Благодійний фонд “Восток SOS”

Правозахисний центр “Поступ”

ГО “Школа Медіапатріотів”

Центр політико-правових реформ

Центр прав людини ZMINA

ГО “Центр розвитку та демократії”

Медійна ініціатива за права людини

ГО “Українське Піратське Співтовариство”

ГО “Обʼєднання Толока”

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Центр громадянських свобод

Проєкт “Без кордонів”