У Борисполі показали фільм про підлітка, який протистоїть корупції в селі під Києвом

A+ A-

11 жовтня в Бориспільській центральній бібліотеці в межах Мандрівного фестивалю Docudays відбувся показ фільму “Ти, рота закрий”. Ця документальна стрічка режисерки Таїсії Кутузової розповідає про Сергія Чагарова, який з 15 років бореться з корупцією в рідному селі Гатне під Києвом. Фільм створено в співпраці із Центром прав людини ZMINA.

Через публікації у фейсбуці на Чагарова у 2017 році напав місцевий депутат із погрозами “Я тобі зуби виб’ю – буде тобі свобода слова!“. Сергію радять не лізти в “справи дорослих”, принижують, а одного разу навіть підкидають у подвір’я будинку вибуховий пристрій. 

Голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик зазначає, що проблема нападів на активістів є актуальною для України: “Наша організація з 2014 року документує напади на активістів по всій Україні. За ці п’ять років ми зафіксували понад дві сотні таких випадків, зокрема і напад на Сергія Чагарова. Але Сергій був підлітком, коли починав громадську активність, тому напади та погрози в його бік можна виокремити серед усіх інших”.

Тетяна Печончик вказує, що більшість нападів на активістів не розслідуються і через системні проблеми всередині правоохоронної системи та брак спроможності, а також через те, що в окремих випадках поліція та прокуратура можуть бути пов’язані із замовниками нападів. За її словами, випадки переслідування активістів у великих містах часто стають відомими, а активісти в маленьких містечках та селах зазвичай протистоять беззаконню сам на сам, тому потребують підтримки.

Сергій Чагаров

Режисерка стрічки Таїсія Кутузова розповіла, що громадська активність Сергія Чагарова та напад депутата на нього стали поштовхом для створення ГО “Майбутнє Гатного”, яку заснували місцеві активісти.

Після перегляду присутні обговорили стрічку, ситуації з нападами та тиском на громадських активістів в Україні, а також ставили запитання головному герою стрічки про його активізм, захоплення та плани на майбутнє.


“Ти, бля, рота закрий” створено в межах проєкту “Civil Pitch: фільми громадської активності” за підтримки Міжнародного кінофестивалю документальних фільмів про права людини Docudays UA, PACT, USAID.