Коаліція “Україна. П’ята ранку” задокументувала вже майже 700 злочинів Росії

A+ A-

Станом на 25 квітня 2022 року Коаліція “Україна. П’ята ранку” задокументувала 691 воєнний злочин Росії на території України. Серед таких злочинів невибіркові напади й умисні вбивства цивільного населення, удари по цивільних об’єктах, цілеспрямовані атаки на лікарні, розстріли гуманітарних коридорів, випадки незаконних затримань, катувань тощо.

Ілюстративне фото: місцевий житель Бучі, яка постраждала від вторгнення Росії / Associated Press

На жаль, кількість воєнних злочинів щодня зростає. Над їхнім документуванням у складі коаліції займається постійна група документаторів із 97 людей та 115 волонтерів. Документатори працюють з відкритими джерелами, фіксують події на місці та опитують свідків і потерпілих. Для їхньої безпеки уряд Чехії нещодавно передав бронежилети високого ступеня захисту.

Крім того, організації-члени коаліції проводять громадські та журналістські розслідування щодо обставин та причетних до вчинення злочинів в окремих епізодах війни, зокрема, експерти встановили імена та місце перебування щонайменше 200 заручників, вивезених на територію Росії під час відступу російських військ з Київської області. Також члени коаліції встановлюють осіб, причетних до насильницьких зникнень на території Київської, Сумської, Чернігівської, Херсонської, Запорізької областей.

Ба більше, коаліція вивчає можливі ознаки злочину геноциду у злочинах Росії та практики масової примусової депортації українських громадян до РФ. Експерти також напрацьовують механізми притягнення до відповідальності російських пропагандистів.

У квітні коаліція під час поїздки до Відня надала докази воєнних злочинів експертам ОБСЄ в межах “московського механізму”, а згодом ОБСЄ оприлюднила доповідь щодо війни в Україні, де були враховані надані правозахисниками докази злочинів РФ.

Нагадаємо, що Коаліція “Україна. П’ята ранку” працює з початку широкомасштабного вторгнення РФ на території України. Її мета – захист жертв російської збройної агресії в Україні та притягнення до відповідальності вищого керівництва РФ і безпосередніх виконавців воєнних злочинів та злочинів проти людяності. 

До складу коаліції входять Центр прав людини ZMINA, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Ukrainian Legal Advisory Group, Регіональний центр прав людини, Медійна ініціатива за права людини, Інститут миру та порозуміння, Центр громадянської просвіти “Альменда”, “Крим SOS”, Кримська правозахисна група, “Восток SOS”Центр “Соціальна дія”, Адвокатська дорадча група, Харківський інститут соціальних досліджень, Фундація DEJURE, Truth Hounds, Освітній Дім прав людини Чернігів, Правозахисний центр “Дія”, Асоціація УМДПЛ, Україна без тортур, Платформа прав людини, Асоціація розвитку суддівського самоврядування України, Український центр охорони здоровʼя (UHC), Експертний центр з прав людини, ГО “Поступовий гурт франківців”, Об’єднання родичів політв‘язнів Кремля, Фонд підтримки фундаментальних досліджень, FREE ZONE, експерти Денис Рабомізо, Дар’я Свиридова, Гюндуз Мамедов, Андрій Вишневський.