Лише 9% мешканців Півдня України мають успішний досвід захисту своїх прав – дослідження

A+ A-

В Одесі презентували масштабне соціологічне опитування “Що українці знають і думають про права людини”. В межах проекту “День прав людини у вашому місті” у приміщенні обласної державної адміністрації відкрилася тематична виставка, а у центрі соціальних інновацій “Impact HUB Odessa” відбулась презентація дослідження для громадськості.  

Як показало дослідження, 78% українців вважають право на життя найважливішим правом людини. Відносно менше про нього згадували на Півдні (куди входить й Одеська область) – як важливе його обрали 3/4 опитаних. Друге місце за важливістю в регіоні посіло право на працю (63%), третє та четверте – право на соціальне забезпечення та право на справедливий суд (62% та 61% відповідно). 

За словами Світлани Колишко, керівниці групи з прав людини Програми розвитку ООН в Україні, картина цінностей мешканців Південного регіону дещо різниться із результатами по Україні в цілому, де головною цінністю є свобода. “На Півдні України ж на першому місці у рейтингу найважливіших цінностей опинилася справедливість (80%), на другому – свобода (78%), безпека та гідність – на третьому та четвертому (67% та 66% відповідно)“, – навела дані Світлана Колишко.

У Південних областях відносно більша кількість тих, хто вважає достаток важливішим за свободу – 38% опитаних зазначили, що готові поступитися державі частиною своїх прав і свобод в обмін на власний добробут (більше тільки на Заході). Тоді як лише 25% готові терпіти матеріальні труднощі, щоб зберегти права і свободи, а 37% сказали, що їм важко відповісти на це запитання.

Як і загалом по Україні, у Південному регіоні мешканці оцінюють дотримання своїх прав на рівні, нижчому за середній. Найнижче тут оцінили дотримання соціально-економічних прав (2,3 бали за 5-бальною шкалою)

“Якщо говорити про оцінку ситуації з правами людини після Євромайдану, то тільки 3% жителів південних областей вважає, що ситуація покращилася, 30% заявили, що з часів Януковича нічого не змінилося, а 42% зазначили, що стало гірше. Більшими песимістами у цьому плані є тільки населення Донбасу“, зауважив аналітик Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва Андрій Сухарина

Тетяна Печончик, голова правління Центру інформації про права людини, повідомила, що мешканці Півдня дещо гостріше, ніж в інших регіонах країни, відчувають проблему дискримінації. Так, 18% опитаних вказали, що дискримінація є дуже серйозною проблемою, а 48% вважають дискримінацію “загалом серйозною, але є й інші проблеми“.

Найчастіше тут заявляли про те, що в Україні людей дискримінують за ознакою віку (44% опитаних), інвалідності (39%), політичних поглядів (27%) і за станом здоров’я (26%).

“При загалом високій занепокоєності проблемою дискримінації жителі південних областей виявилися найменш толерантними порівняно з мешканцями інших регіонів. Так, на Півдні 81% вважає, що потрібно обмежувати права наркозалежних людей, 72% ­­– за обмеження прав колишніх засуджених, 70% готові позбавити прав ЛГБТ-спільноту, 63% – людей, які мають непопулярні політичні погляди (наприклад, підтримують російську агресію), 60% вважають, що треба обмежувати права ромів”, прокоментувала Тетяна Печончик.

Опитування показало, що у південних областях найвищим є відсоток прихильників колективної відповідальності. Так, 24% опитаних виправдовує погром ромської громади у селі Лощинівка Одеської області і вважає, що так слід робити завжди. 44% відповіли, що загалом така реакція мешканців є неприпустимою, але у цьому випадку виправданою (по Україні таких – 32%). Тоді як  однозначно неприпустимою таку поведінку вважають трохи менше, ніж 20% (по Україні 28%). 

Як розповів експерт Центру інформації про права людини Володимир Яворський, на Півдні України найменший відсоток людей, які намагалися захистити свої права і мали в цьому успіх, – 9% (загалом по Україні таких 15%). Водночас 63% опитаних навіть не намагалися ніколи захистити свої права. Більшим цей показник є тільки на Сході – 65%. 

Що стосується способів, за допомогою яких жителі Півдня захищали свої права, лідирує звернення до суду (37% опитаних, чиї права порушувалися і хто намагався їх відстояти), поліції і місцевої влади (по 27% респондентів), а також прокуратури (16%). Це відрізняє цей регіон від Заходу і Центру, мешканці якого обирають більш неформальні способи захисту власних прав – звернення до родичів і пошук потрібних знайомств.

Тетяна Печончик та Андрій Сухарина

Втім, найефективнішими способами захисту власних прав, на думку мешканців Півдня, є звернення до ЗМІ та Європейського суду з прав людини. Ця позиція співпадає із думкою решти українців.

При цьому, за останній рік суттєво збільшилася кількість людей, які вважають Омбудсмана ефективним у відстоюванні прав людини в Україні – про це заявили 16% мешканців Південного регіону. Це – найвищий показник по всій Україні.

“За результатами свіжого опитування, що відбулось наприкінці 2017 року, у ТОП-10 найефективніших способів захисту своїх прав потрапила інституція Уповноваженого з прав людини. Порівняно з минулим роком довіра до національної інституції з прав людини збільшилася вдвічі, обігнавши суд, поліцію і прокуратуру. А найкращою ілюстрацією довіри до Уповноваженого є звернення 158 тисяч людей у 2017 році, що є рекордною кількістю звернень і майже у 5 разів перевищує їх кількість три роки тому. Це також результат розгалуженої присутності в усіх регіонах України. Адже мережа регіональних офісів Уповноваженого, які часто співпрацюють з неурядовими правозахисними організаціями, робить інституцію більш доступною для звернень громадян за правовою допомогою, зі скаргою або іншими питаннями”, – додав Анатолій Пазичук, представник Секретаріату Уповноваженого з прав людини в Одеській області.

Довідка

Дослідження “Що українці знають і думать про права людини” проведене Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та фірмою “Юкрейніан соціолоджі сервіс” на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО “Центр інформації про права людини” і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.  Одеса — фінальне місто на мапі туру. Подія також відбулася у Львові, Чернігові, Дніпрі, Маріуполі та Харкові.