На семінарі в Алушті журналісти відкрили для себе місця несвободи

A+ A-

4-6 жовтня 2013 року у м. Алушта, Крим пройшов інформаційний семінар для журналістів «Голоси з-за зачинених дверей: особливості висвітлення проблематики дотримання прав людини у місцях несвободи».

Учасниками семінару стали 16 журналістів із центральних та регіональних ЗМІ, серед яких журнали “Власть денег”, Фокус, портал Texty.org.ua, газети Kyiv Post, Коммерсантъ-Украина, ІА “ГолосUA”, Deutsche Welle, телеканали “ТВі”, БТБ, ICTV, “Нова Одеса”, медіа-група “Об’єктив” (Харків), газета “RIA”, сайт “20 хвилин” (Вінниця) та інші.

Відкриваючи семінар, голова Асоціації незалежних моніторів Андрій Черноусов повідомив, що в Україні близько шести тисяч місць несвободи. Це колонії, СІЗО, психіатричні заклади, дитячі будинки-інтернати, пансіонати для людей похилого віку та людей з інвалідністю, пункти тимчасового розміщення біженців, соціально-реабілітаційні центри, військові частини тощо. Андрій Черноусов розповів про особливості та підвідомчість різних типів місць несвободи.

За словами директора Харківського інституту соціальних досліджень Дениса Кобзіна, раніше ці місця були закриті для громадського контролю, однак з 2012 року завдяки початку роботи національного превентивного механізму (НПМ) представники Омбудсмана і громадськості отримали право без попередження відвідувати ці місця.

«У зв’язку з цим ще більш важливою стала роль ЗМІ. Саме через підвищення інформованості громадськості про проблеми в місцях несвободи і сприяння широкому діалогу про існуючі ризики для порушення прав людини можна змінювати життя мільйона людей, які знаходяться там», – заявила голова Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.

Юрій Бєлоусов, Представник Уповноваженого ВР з прав людини з питань реалізації НПМ, розповів журналістам, як працює модель «Омбудсман +» і поділився першими результатами роботи національного превентивного механізму.

Директор програми «Верховенство права» Міжнародного фонду «Відродження» Роман Романов зупинився на основних проблемах із дотриманням прав людини в місцях несвободи, а також розказав, як і які права людини допомагає захистити НПМ.

Керівник проектів з питань захисту дітей ЮНІСЕФ-Україна Руслана Сірман підготувала для журналістів спеціальну презентацію «Діти у місцях несвободи».

Світлана Щербань, науковий співробітник Харківського інституту соціальних досліджень, у своєму виступі акцентувала увагу на організації візитів у місця несвободи і методах моніторингу.

Також на семінарі йшлося про журналістську етику у висвітленні проблематики місць несвободи та діяльності НПМ, а також ризики і можливості для журналістів, які бажають стати моніторами.

Семінар організував Центр інформації про права людини разом із Асоціацією незалежних моніторів місць несвободи та Харківським інститутом соціальних досліджень за підтримки Програми «Верховенство права» Міжнародного фонду «Відродження» та Уповноваженого ВР з прав людини.

Фото із заходу