Правозахисники підготували дорожню карту законопроєктів для захисту прав постраждалих від конфлікту

A+ A-

Експерти Коаліції організацій, які опікуються питаннями захисту прав і свобод постраждалих від збройного конфлікту осіб, підготували дорожню карту законопроєктів, які стосуються їхнього захисту, та скерували ці пропозиції до народних депутатів. 

За словами правозахисників, з початку збройної агресії досі залишилося багато питань, які влада має врегулювати на законодавчому рівні.

“Разом з колегами ми проаналізували законопроєктні ініціативи, які стосуються захисту прав постраждалих унаслідок збройного конфлікту в Україні. Наші рекомендації стосовно цих документів ми виклали у форматі дорожньої карти, щоб депутатам легше було орієнтуватися в тому, які проєкти треба ухвалити, а які ініціативи відхилити. Сподіваємося, народним депутатам ця карта стане в пригоді”,  пояснила адвокаційна менеджерка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.

Дорожня карта є “світлофором”, де частина законопроєктів, які представники коаліції повністю підтримують та виступають за найшвидше їхнє ухвалення, розташована в “зеленій зоні”.

Серед таких “зелених” проєктів, наприклад, є законопроєкт №5718, спрямований на захист і соціальну підтримку дітей, які постраждали внаслідок збройного конфлікту. Законопроєкт передбачає надання пільг, психологічної та медичної реабілітації, виплати компенсацій для дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій на Сході України, а також надає можливість отримати статус та пільги для дітей, які постраждали внаслідок окупації Криму.

Частина проєктів у “жовтій зоні” потребує доопрацювання. Також є “червона зона”: ті проєкти законів, які становлять значні ризики та небезпеку й, на думку експертів, мають бути відхилені профільними комітетами та/або народними депутатами в сесійній залі.

Так, наприклад, правозахисники рекомендують відхилити законопроєкт №5822, який створює правові підстави для автоматичної втрати українського громадянства в разі добровільного набуття громадянства держави-агресора. Експерти пояснюють, що, хоча дія проєкту поширюється на всіх громадян України, найбільшої шкоди він завдасть жителям тимчасово окупованих територій. Законодавством визначено, що автоматичне набуття громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, громадянства РФ не визнається Україною та не є підставою для втрати українського громадянства. Водночас Росія вживає всіх можливих дій для розірвання зв’язків між Україною та населенням окупованих територій. Частиною такої політики є нав’язування громадянства РФ, а отже факт добровільності його набуття громадянами України, які проживають в окупації, є сумнівним. На думку експертів, цей законопроєкт не сприяє відновленню зв’язків з окупованими територіями та позбавляє захисту громадян України з боку власної держави.

Детально з дорожньою картою можна ознайомитися тут.

Довідково. До складу коаліції входять Центр прав людини ZMINA, ГО “Донбас СОС”, ГО “Крим СОС”, БФ “Право на захист”, БФ “Восток-СОС”, ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, БФ “Stabilization Support Services”, Кримська правозахисна група.