Правозахисники провели захід для посольств щодо нової резолюції ГА ООН по Криму

A+ A-

16 листопада 2021 року напередодні голосування країн–учасниць Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй (ГА ООН) щодо нової резолюції про ситуацію з правами людини в Криму Дім прав людини “Крим” та організації–члени (Центр прав людини ZMINA, Кримська правозахисна група, Центр громадянської просвіти “Альменда”, Регіональний центр прав людини), а також Фундація Домів прав людини зустрілися із представниками дипломатичних місій іноземних держав в Україні. Адвокаційний захід “Кримська Резолюція 2021: потужний інструмент захисту прав людини на півострові” відвідали представники посольств США, Об’єднаного Королівства Великобританії та Північної Ірландії, Федеративної Республіки Німеччина, Канади, Королівства Іспанії, Португалії, Королівства Швеції та Республіки Литви.

Правозахисники поінформували представників посольств про порушення прав людини в Криму, представивши тематичні блоки, пов’язані з пропозиціями, підготовленими організаціями–членами ДПЛ-Крим до Резолюції ГА ООН-2021 про ситуацію з правами людини в Криму.

Менеджерка з міжнародної адвокації Центру прав людини ZMINA Марія Курінна представила тематичний блок про порушення прав людини в Криму. Вона висвітлила питання переслідування та затримання активістів, тиск на політичних в’язнів, безпеки журналістів та вільної преси, а також переслідування адвокатів, які захищають правозахисників та активістів.

Курінна звернула увагу на посилення тиску з боку окупаційної влади РФ та масові затримання кримськотатарських активістів, які намагаються стежити за перебігом справ над їхніми співвітчизниками. Також вона нагадала, що наразі серед затриманих – 11 журналістів, включаючи кримськотатарських громадянських журналістів, які після початку окупації та придушення незалежних ЗМІ на окупованій території Криму стали основним джерелом інформації про ситуацію на півострові.

Невмотивовані вироки недавно отримали громадський журналіст “Кримської солідарності” Амет Сулейманов та три інші кримськотатарські політв’язні Рустем Сейтмеметов, брати Осман та Сейтумер Сейтумерови. Разом згадані політв’язні отримали вироки на строк ув’язнення 54 років.

Марія Курінна повідомила й про затримання та тримання в психіатричній лікарні без рішення суду Нарімана Джеляла, першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, та суди щодо Асана Ахтемова, Азіза Ахтемова, Ельдара Одаманова та Шевкета Усейнова. Восьмий місяць тримають під вартою українського журналіста-фрілансера “Радіо Свобода” Владислава Єсипенка. Єсипенко написав листа з СІЗО, що його піддавали катуванням.

Курінна також розповіла про перешкоджання наданню юридичного захисту адвокатам, які захищають права політичних в’язнів, що є грубим порушенням міжнародного законодавства.

ZMINA закликала представників іноземних держав засудити дії Російської Федерації щодо незаконного утримання громадян України в окупованому Криму та посилити тиск на російський уряд, щоб забезпечити звільнення всіх політичних в’язнів та припинити переслідування громадян України на окупованому півострові.

Інші доповідачі звернули увагу на такі порушення прав людини з боку РФ, як мілітаризація освіти в Криму, намагання блокувати доступ кримчан до української системи освіти, відсутність можливості здобувати освіту рідною мовою (українською, кримськотатарською), примусова зміна демографічного складу населення Криму, експропріація та незаконне знищення культурної спадщини України.

Представники іноземних дипломатичних місій висловили свою підтримку в питанні захисту прав людини в Криму та зацікавленість в різних аспектах проблематики. Також було запропоновано будувати стратегічну співпрацю, об’єднавши зусилля у системному відстоюванні прав людини в окупованому Криму. Заплановані подальші зустрічі з представниками дипломатичних місій.