Російський паспорт — це не про права, а про обов’язки перед окупантом: правозахисники презентували дослідження

A+ A-

Російська Федерація розглядає паспортизацію населення окупованих територій як спосіб експансії, використовуючи методи тиску, примусу, залякування, обмеження базових прав людини. 

Про це йдеться в аналітичному звіті “Нав’язування громадянам України громадянства РФ на окупованій території України та в Росії”, який підготували експерти Коаліції “Україна. П’ята ранку”. Презентація дослідження відбулась 27 березня у Києві.

“Основні висновки, до яких ми прийшли за понад півроку збирання матеріалів для звіту, — РФ прагне нав’язати своє громадянство якнайбільшій кількості громадян пострадянських країн, які вона розглядає як свою сферу впливу. Усім збройним конфліктам, які ініціювала РФ, передувала примусова паспортизація. В російському законодавстві чітко прописані механізми експансії тих частин сусідніх держав, які вона зможе окупувати та приєднати,” — каже Ольга Лотоцька-Колесніченко, документаторка Коаліції “Україна. П’ята ранку”.

При цьому дії окупаційних адміністрацій підкорені пропагандистському наративу, що всі мешканці окупованих територій хочуть добровільно отримати російське громадянство. Але насправді цей процес викликає досить великий спротив серед українського населення. Більшість тих, хто дійсно цього бажав, взяли паспорти ще до початку повномасштабного вторгнення. Тому після 4 жовтня 2022 року (дата підписання закону про входження частини окупованих територій до складу РФ), будь-які методи “пряника” були згорнуті і почався жорсткий “батіг”.

Олег Колесніченко, документатор Коаліції “Україна. П’ята ранку”, уточнює, що місцевим окупаційним адміністраціям були надані розширені повноваження задля того, щоб виконати задачу щодо мінімум 80% паспортизації на тимчасово окупованих територіях. Розповсюджені методи — обмеження базових прав на освіту, вільне пересування, медичну допомогу, а також відвертий терор, як наприклад, примусове виселення з місця проживання. Часто навіть евакуюватися з окупованої території без паспорта РФ неможливо. 

“У росіян слова і дії, а також меседжі для зовнішньої і внутрішньої аудиторій — це дві різних реальності. Коли вони заявляють назовні, що на окупованих територіях видано чотири мільйони паспортів, внутрішні повідомлення свідчать, що це далеко від істини”, — каже він.

“Методи тиску, які застосовує РФ задля проведення паспортизації, — обмеження доступу до медичних послуг, необхідних ліків, наприклад, інсуліну, отримання документів про середню освіту і можливості вступу до вишів. При цьому російські медіа створюють спотворену картинку, намагаючись переконати, що паспортизація проходить вдало та добровільно”, — стверджує Любов Смачило, аналітикиня Медійної ініціативи за права людини.

Експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська наголошує, що РФ фактично реалізує план “Капкан”. “Адже навіть якщо людина взяла паспорт, це не гарантує її безпеки та реалізації прав і гарантій. Тому що російський паспорт — це не про права, а про обов’язки, — говорить правозахисниця. — Для Росії це також про отримання демографічного ресурсу — мобілізаційного та робочого. Аналогічні процеси впроваджувала нацистська Німеччина під час Другої світової війни.”

Експерти Коаліції “Україна. П’ята ранку” звертають увагу на те, що зміни, які були внесені до російського закону про громадянство РФ перед початком повномасштабного вторгнення, вже передбачали, що росіяни планують захопити якомога більшу територію України, роздати свої паспорти і використовувати як наявність, так і відсутність громадянства РФ у власних інтересах з метою переслідування цивільного населення на окупованих територіях. Таким чином, Росія порушує не тільки основоположні принципи прав людини, але й низку норм міжнародного гуманітарного права та статуту ООН.

Мешканці окупованих територій, які змушені були взяти російський паспорт, опинилися в складному правовому казусі. Україна, як і більшість країн світу, не визнає нав’язаного російського громадянства, тому вважає цих громадян своїми. Росія, попри наявність в законодавстві норми про подвійне громадянство, не визнає українське громадянство цих людей. Утім, правозахисники наголошують, що жодного переслідування за примусове отримання російського громадянства з боку України до своїх громадян не передбачено. 

Дослідження доступне українською та англійською мовами.

Переглянути відеозапис презентації можна тут.