Спецдоповідачка ООН з питань катувань включила в свій звіт дані від ZMINA про російські практики тортур

A+ A-

28 лютого Спецдоповідачка ООН з питань катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження чи покарання Еліс Джил Едвардс представила звіт, у якому вказується, що практика російських катувань є частиною російської політики вищого порядку. В цей звіт також увійшли дані Центру прав людини ZMINA.

Ілюстративне зображення / Катівня в Ізюмі, 19 вересня 2022 року. Фото: Суспільне

В основу цього звіту лягла інформація, яку Еліс Джил Едвардс отримала протягом її візиту до України у вересні 2023 року. Так, у документі є прямі свідчення потерпілих, а також звіти декількох українських неурядових організацій. Також у звіті Спецдоповідачки згадано три звіти, які підготував Центр прав людини ZMINA, зокрема у колаборації з МІПЛ та ОМСТ. Це звіти  про “жіночі камери” Херсонської катівні, а також про російську практику катувань у Харківській, Київській та Херсонській областях у січні-березні 2023 року.

Крім того, у звіті врахована й інформація зі звіту про катування росіянами цивільних, який подали ZMINA з МІПЛ та ОМСТ до Універсального періодичного огляду.

У доповіді йдеться про практики розслідування та судового переслідування злочинів тортур, які вчинені протягом російського вторгнення в Україну. У доповіді також розглядається поводження та умови утримання військовополонених, осіб, звинувачених у воєнних злочинах. 

Спецдоповідачка вказала у звіті, що “[…] катування та інші види жорстокого поводження чи покарання здійснювалися організовано та систематично в рамках політики …., що вимагає координації, планування та організації, а також прямого дозволу, навмисного політики чи офіційної толерантності з боку вищої державної влади”.

8 вересня 2023 року ZMINA зустрічалася із Спецдоповідачкою ООН з питань катувань і передала свої напрацювання, які стосуються російських воєнних злочинів проти українських цивільних. 

“За цими звітами стоїть багато командної роботи, польових місій, кропіткої роботи з доказами та аналітикою, і дуже приємно бачити результат — нашу роботу помічають, їй довіряють і на неї посилаються”, — коментує радниця з прав людини ZMINA Наталія Охотнікова.

Цей звіт буде презентований 7 березня у Раді ООН з прав людини.