У Києві згадували Геннадія Афанасьєва до десятиліття окупації Криму

A+ A-

20 лютого в київському просторі PEN Ukraine відбувся захід “Десятиліття окупації. Герої українського Криму: Геннадій Афанасьєв”, де згадували героїчний внесок Афанасьєва в боротьбу за вільний Крим та Україну.

Організаторами виступили Український ПЕН, Центр прав людини ZMINA та Центр громадянських свобод. Саме 20 лютого вважається днем початку окупації Автономної Республіки Крим та Севастополя, тому організатори вирішили розповісти про це через історію одного зі сміливих кримчан, який ціною власної волі та життя боронив Україну.

Модераторка заходу, керівниця проєктів ZMINA Людмила Янкіна, нагадала, що Афанасьєва окупаційна влада півострова незаконно затримала і засудила за звинуваченням у тероризмі. Активіст провів 767 днів у російській неволі, де зазнавав катувань. Після повернення додому Афанасьєв долучався до правозахисних акцій і боротьби за звільнення інших бранців Кремля на міжнародних майданчиках, а з першого дня повномасштабного вторгнення Росії в Україну взяв до рук зброю. Активіст загинув 18 грудня 2022 року поблизу Білогорівки на Луганщині.

Голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук розповіла про знайомство з Геннадієм, про його боротьбу за інших політв’язнів, а також зачитала його лист з ув’язнення, в якому він сподівається на повернення до України та розповідає про боротьбу навіть у неволі.  

Людмила Янкіна

Постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева, яка сприяла звільненню Афанасьєва, сказала, що це звільнення було святом для всього суспільства, але активіст одразу повідомив колегам, що не збирається відпочивати та мовчати, адже для нього було дуже важливо мати шанс намагатися звільнити інших бранців. 

“Він був людиною, яка дуже любила життя. Він радів звичним простим речам. У ньому було дуже багато любові до своїх рідних”, – розповіла Ташева.

Ольга Афанасьєва, мати Геннадія, під час заходу згадувала сина через власні неопубліковані оповідання, зокрема про початок окупації Криму. Вдова Геннадія Людмила Афанасьєва запитала в присутніх, ким би вони були, якби не були знайомі з активістом:

“Чи була б ваша позиція щодо України такою самою сильною, як зараз? Чи мали б в собі сміливість говорити те, про що думаєте? Чи мали б чесність перед собою? Можу сказати щодо себе: мій світ Геннадій точно змінив – як тоді, коли прийшов у моє життя, та й коли пішов з нього. Всі ці 10 років війни він ніс на собі відповідальність, він розумів, що наше покоління відповідальне”.

Людмила Афанасьєва

На вечорі пам’яті також читали уривки з книги активіста “Піднятися після падіння”, у якій зібрано спогади Афанасьєва про перебування в російській в’язниці. Також присутні дивилися фрагменти його останнього і досі не опублікованого відеоінтерв’ю, записаного на фронті.

Організатори події закликають підписати петицію про надання звання Героя України Геннадію Афанасьєву. Крім того, під час заходу учасники могли написати листи до бранців Кремля в межах акції “Листи до вільного Криму”. Мета акції – нагадати українцям про кримчан, які віддали свою свободу за вільний Крим та потребують підтримки в ув’язненні. Деталі акції та інструкція з написання листів тут.

Дивіться повне відео з трансляції заходу.

Усі фото в матеріалі – Артем Галкін