Відбулося обговорення проміжного звіту України про виконання рекомендацій УПО

A+ A-

15 грудня 2020 року відбулося громадське онлайн-обговорення проєкту проміжного звіту уряду України про виконання рекомендацій Універсального періодичного огляду Організації Об’єднаних Націй (УПО).

Відкриваючи захід, заступниця міністра юстиції України Валерія Коломієць нагадала, що у 2017 році Україна отримала 190 рекомендацій від країн-учасниць ООН щодо проблемних питань у сфері прав людини, які необхідно вирішити, і прийняла 163 рекомендації.

4 грудня Мін’юст оприлюднив проєкт проміжного звіту держави про виконання рекомендацій за результатами проходження 3-го циклу УПО, що охоплює період з четвертого кварталу 2017 року по четвертий квартал 2020 року.

Як зазначила представниця Уповноваженого ВР з прав людини з дотримання прав дитини та сім’ї Аксана Філіпішина, незважаючи на певний поступ, зроблений державою за три роки, жоден із міжнародних договорів та конвенцій, які було запропоновано Україні для приєднання, не були підписані чи ратифіковані. Зокрема, йдеться про наступні документи: Римський статут, Стамбульська конвенція, Гаазька конвенція про захист дітей та співробітництво в галузі міждержавного усиновлення, Європейська Конвенція про відшкодування шкоди жертвам насильницьких злочинів.

Також, за даними Офісу Омбудсмана, недостатнім був і рівень виконання Плану дій до Національної стратегії у сфері прав людини. Так, із 77 заходів у 2020 році виконано лише 20 (37%), у той час як повністю не виконаними залишаються 22 заходи (30%).

В обговоренні проєкту урядового звіту взяли участь представники правозахисних організацій: Маргарита Тарасова, Альона Луньова, Тетяна Печончик, Центр прав людини ZMINA; Ольга Куришко, Крим-СОС; Марія Красненко, Група впливу; Ольга Скрипник, Кримська правозахисна група; Олександра Романцова, Центр громадянських свобод; Юлія Аносова, Ла Страда-Україна; Андрій Кравчук, ЛГБТ Центр “Наш світ”; Сергій Буров, Освітній дім прав людини в Чернігові; Ірина Текучова, ГО “Боротьба за права”; Людмила Опришко, Платформа прав людини; Ксенія Карагяур, БФ “Право на захист”.

Раніше представники цих організацій подали до Ради ООН з прав людини три альтернативні звіти щодо проміжного оцінювання результатів 3-го циклу УПО України, розміщені на сайті цієї організації. 

ZMINA брала участь у підготовці двох із цих звітів: звіту, який охоплює широке коло питань, а також звіту щодо виконання рекомендацій на захист осіб, постраждалих через збройний конфлікт в Україні, який був представлений напередодні.

В онлайн-обговоренні взяли участь більше 100 учасників, які представляли органи влади, громадські і міжнародні організації.

Як відомо, Універсальний періодичний огляд – це процедура, протягом якої кожна зі 193 країн-членів ООН мусить звітувати в межах Об’єднаних Націй, як вона дотримується прав і свобод людини, і отримувати критичну оцінку свого звіту. Кожна країна проходить УПО один раз на чотири з половиною роки. Під час огляду країна оприлюднює свій звіт про ситуацію з правами людини. Правозахисники, своєю чергою, подають альтернативну доповідь. Універсальний періодичний огляд Україна проходить утретє. Раніше Україна проходила УПО у 2008 і 2012 роках.

Дивитися: Онлайн-обговорення проміжного звіту України про виконання рекомендацій УПО

Читати: Проміжний звіт коаліції правозахисних організацій щодо виконання рекомендацій Універсального періодичного огляду (2017-2020)

Проміжний звіт коаліції правозахисних організацій щодо виконання Україною рекомендацій УПО (щодо захисту прав постраждалих від конфлікту осіб)