Зеленський має якнайшвидше ухвалити законопроєкти про захист в’язнів Кремля – правозахисники та депутати

A+ A-

19 жовтня під час брифінгу у Верховній Раді України правозахисники та народні депутати закликали владу ухвалити законопроєкти щодо соціального і правового захисту осіб, позбавлених свободи внаслідок збройної агресії проти України, а також членів їхніх сімей.

Наразі незаконно ув’язнені у зв’язку з російською агресією та члени їхніх сімей постійно стикаються з багатьма соціально-побутовими питаннями, що пов’язані з втратою годувальника, необхідністю оплати послуг адвокатів, отримання лікування та реабілітацією після звільнення, нарахуванням робочого стажу, виплатою прострочених кредитів та іншими проблемами. 

Законопроєкти, що подав на розгляд Верховної Ради президент Володимир Зеленський, а саме6104, 6105 та 6106, запроваджують соціальний та правовий захист таких людей, а також членів їхніх сімей, зокрема, через надання гарантованої грошової допомоги.

Народна депутатка України Марія Мезенцева зазначила, що проєкт закону 6104, внесений як невідкладний Зеленським, – це той крок, якого потребували незаконно утримувані співгромадяни, полонені ще з початку війни. За її словами,  законопроєкт унормовує підстави для встановлення факту позбавлення особи свободи внаслідок збройної агресії проти України; передбачає створення спеціального постійного органу – Комісії з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України; також передбачає виплату грошової допомоги постраждалим людям.

Агресія РФ щодо України має дуже різні форми, але всі вони мають наслідки не тільки для всієї нашої країни, але й для конкретних жертв – сімей, у яких позбавлено волі батьків, братів, матерів. Співчуття та підтримка цим сім’ям мають бути системними та продуманими, такими, що дадуть не тільки дожити до моменту звільнення рідних, але й реабілітувати та реінтегрувати їх у суспільство як у психологічному, фізіологічному, так і в соціальному аспектах”, – зазначила виконавча директорка Центру громадянських свобод Олександра Романцова.

Як вважає народний депутат України Рустем Умєров, перше завдання держави – повернути українців додому. Завдання друге – зробити все, щоб їхня інтеграція назад у звичне життя була простою та зрозумілою, без зайвої бюрократії та непотрібних довідок. 

Один з полонених в ОРДЛО Олег Шевандін, місце його утримування невідоме. Він спортсмен, науковий та громадський діяч, президент Федерації ушу та кунгфу Донецької області, багаторазовий володар Кубків Європи та Світу. Шевандін був схоплений на окупованому Донбасі й сім років перебуває в полоні.

Його дружина Лариса Шевандіна розповіла, що під час бойових дій було зруйноване їхнє житло та житло батьків, повністю пограбовано та зруйновано сімейний бізнес: “Ми залишилися без житла, будь-якого майна та засобів існування. Батьки потребують постійної медичної допомоги, потрібна кваліфікована юридична підтримка. Все це важко робити самотужки, без підтримки держави. Це дуже важливий закон, який має бути ухвалений. Я звертаюся до депутатів із проханням про його підтримку”.

Серед таких заручників Кремля й Валентин Вигівський, який уже понад сім років ув’язнений в Росії з політичних мотивів і який так і не дочекався обміну чи звільнення. 

Батько політв’язня Петро Вигівський також закликав владу якнайшвидше ухвалити законопроєкт. Наявність у сім’ї військовополоненого та цивільного заручника, розв’язання його проблем, які виникають постійно і неочікувано, є справою всієї сім’ї й дуже дорогою справою. Держава часто бере участь у цьому, але ця допомога безсистемна і часто залежить від держслужбовців персонально. Ще раз закликаю депутатів не стояти осторонь, а докласти максимальних зусиль для ухвалення законопроєкту”, – сказав Петро Вигівський.

Марія Томак, співзасновниця Медійної ініціативи за права людини, заявила, що якщо питання звільнення суто політичне і залежить передусім від позиції Москви, то питання соціальної підтримки в’язнів та їхніх родин – це те, що залежить від Української держави і є її обов’язком.

Над текстом документа працювали Представництво президента України в АРК, Офіс президента України, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, провідні правозахисні організації та, що дуже важливо, організації родичів полонених. Цей законопроєкт є гарним прикладом синергії зусиль державних органів та громадськості”, – прокоментував постійний представник президента в Криму Антон Кориневич.

Народна депутатка України Євгенія Кравчук запевнила, що однозначно підтримуватиме законопроєкт 6104. “Ми морально зобов’язані продемонструвати цим людям максимально діяльну підтримку, допомогти пережити непростий час, реабілітуватися психологічно і фізично від того жаху, з яким вони зіткнулися”, – сказала вона.

З текстом спільної заяви правозахисників на підтримку законопроєктів можна ознайомитися тут. Інфографіка з доступним поясненням про важливість законопроєктів тут. Також дивіться відео з брифінгу.