Злочини проти людяності: вийшла п’ята проміжна доповідь про тортури в Білорусі

A+ A-

Міжнародний комітет з розслідування катувань оприлюднив п’яту проміжну доповідь про насильство та репресії в Білорусі. У цьому звіті проведено правовий аналіз дій режиму Лукашенка в контексті міжнародних злочинів – злочинів проти людяності.

На основі зібраних з початку протестів у Білорусі свідчень жертв та інформації, оприлюдненої в ЗМІ, у доповіді надається аналіз злочинів режиму Лукашенка з погляду міжнародного права. Автори доповіді зазначають, що, хоча норми Кримінального кодексу Республіки Білорусь не повною мірою співвідносяться з визначенням злочинів проти людяності, закріпленому в Римському статуті Міжнародного кримінального суду та інших міжнародних документах, дії режиму Лукашенка слід кваліфікувати саме як злочини проти людяності, за які винні особи мають бути покарані.

“Масштаб застосованого насильства, порушень прав громадян, переслідувань фізичних і юридичних осіб, тортур та інших діянь, заборонених у контексті злочинів проти людяності, не має аналогів в історії сучасної Білорусі. Беручи до уваги загальну чисельність цивільного населення, що зазнала репресій, можна констатувати, що репресії були широкомасштабними”, – йдеться у звіті.

Автори доповіді вказують на чітку закономірність, яка простежується в злочинних діях офіційних осіб режиму. Методична повторюваність одних і тих самих злочинів простежується з початком виборчої кампанії в країні у 2020 році й дотепер:

– свавільно затримувати або виганяти з країни всіх демократичних лідерів (Сергій Тихановський, Віктор Бабарико, Валерій Цепкало, Світлана Тихановська, Марія Колесникова, Павло Латушко, Сергій Дилевський та інші);

– із застосуванням насильства затримувати учасників мирних протестів (так, за три дні, з 9 до 12 серпня 2020 року, тільки за офіційними даними, затримано понад 7 тисяч мирних протестувальників, а на кожному недільному марші із 6 вересня 2020 до 29 листопада 2020 року в Мінську затримали від 194 до 1291 особи). Загалом на акціях протесту затримано понад 35 тисяч учасників.

– створювати в місцях несвободи нелюдські умови для затриманих за політичними мотивами;

– не спиняти репресій: незважаючи на те що масові акції протесту відсутні у 2021 році, щомісяця адміністративного переслідування з політичних мотивів зазнають сотні людей.

Автори доповіді підсумовують: у Білорусі на всіх рівнях проводиться в життя політика, що має на меті знищення будь-якого інакодумства і спрямована на репресії стосовно цивільного населення. Виконавці злочинних наказів режиму діють усвідомлено, про що можуть свідчити методи атак, наявність чіткої схеми виконання, присутність на місцях скоєння злочинів, публічні подяки Лукашенка за ці напади.

У межах свідомої політики режиму Лукашенка були скоєні злочини проти людяності у вигляді вбивств, депортації, насильницького переміщення населення, ув’язнення або іншого позбавлення свободи, тортур, зґвалтування, переслідувань, насильницьких зникнень людей та інших нелюдських актів.

Нагадаємо, що після виборів президента в Білорусі 9 серпня 2020 року низка білоруських і міжнародних організацій відреагувала на тортури й жорстоке поводження з мирними громадянами та об’єдналася в Міжнародний комітет з розслідування катувань. До цієї структури ввійшов і Центр прав людини ZMINA.

Серед завдань комітету – фіксація випадків катувань, жорстокого поводження з мирними громадянами, пошук свідків і свідчень тортур, підготування судових позовів, скарг до міжнародних органів, юридичний супровід потерпілих та багато іншого.

Доповідь подано в межах “московського механізму” ОБСЄ. Цей механізм дозволяє країнам-учасницям ОБСЄ, використовуючи встановлений набір процедур, порушувати питання, що стосуються ситуації в галузі людського виміру в інших державах-учасницях, і надає додаткову можливість формувати з-поміж незалежних експертів спеціальні місії для сприяння у вирішенні конкретних проблем, пов’язаних з людським виміром.

Повний текст п’ятої проміжної доповіді доступний російською. Також ви можете ознайомитися з першоюдругою, третьою і четвертою проміжними доповідями про тортури в Білорусі.