ZMINA розповіла про порушення прав людини у Криму омбудсманам різних країн

A+ A-

23 жовтня відбувся захід “Битва за Крим. Битва за права людини” в рамках Другого парламентського саміту Кримської платформи. Його організували Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Представництво омбудсмана Чеської Республіки для обмудсманів світу. Представники понад 60 країн були учасниками онлайн-конференції.

Зокрема, омбудсмани України, Туреччини, Британії, Чехії говорили про погіршення ситуації з правами людини у Криму. Представники інших країн розповіли, як їхні держави долучаються до допомоги українцям закордоном.

Під час конференції також виступила керівниця проєктів ZMINA Вікторія Нестеренко, яка розповіла про стан прав людини на окупованому півострові. 

Вона сказала, що з початком повномасштабної війни кількість кейсів порушення прав людини у Криму зросла в рази: “До порушень, які ми фіксували після окупації Криму, у 2022 додалися незаконна мобілізація, поява громадянських заручників, фізичне насильство за проукраїнські чи антивоєнні погляди, конфіскація майна. Все це відбувається на тлі війни та величезної кількості військових злочинів на новоокупованих територіях, через що драматичне погіршення ситуації в Криму перебуває у тіні міжнародної уваги”.

За півтора року зафіксовано принаймні 33 випадки насильницьких зникнень на території Криму, при цьому більше половини з них припали на весну 2023 року, коли силовики щотижня викрадали по кілька кримських татар, каже Нестеренко.

Вікторія Нестеренко

За її словами, після окупації деяких частин Херсонської та Запорізької областей, активістів та представників місцевої влади, які стали жертвами насильницьких зникнень, вивезли до окупованого Криму. Відомо щонайменше про 133 громадян України з новоокупованих територій, у 82 випадках правовий статус цих людей не встановлено.

“Тенденція застосування тортур почала набирати обертів ще до повномасштабного вторгнення. З моменту повномасштабного вторгнення тортур фіксуються у багатьох справах, які веде кримське управління ФСБ. З початку війни задокументовано тортури щодо політв’язнів Енвера Кроша, Ірини Данилович, Павла Запорожця, Рустема Османова, Кирила Баранника, Руслана Абдурахманова, Михайла Чупіля, Олексія Кисельова”, — розповіла правозахисниця.

Вікторія Нестеренко також зазначила, що окупаційна влада навмисне створює нелюдські умови утримання у місцях позбавлення волі. А ненадання медичної допомоги є систематичною політикою РФ щодо поводження з політв’язнями, і відповідно до міжнародного гуманітарного права може бути розцінено як тортури.

За даними Zmina, близько 50 політв’язнів зіштовхуються з ненаданням медичної допомоги в місцях несвободи в окупованому Криму та на території РФ. 21 з них, які мають тяжкі хронічні захворювання, є літніми людьми або людьми з інвалідністю, потребують термінової медичної допомоги. Крім того, за останні два місяці п’ятьох політв’язнів, стан здоров’я яких є критичним, вивезли з окупованого Криму до колоній на територію Росії, — це Ірина Данилович, Амет Сулейманов, Азамат Єюпов, Халіл Мамбетов та Наріман Джелял.