ZMINA стала партнером 28-го фестивалю “BookForum”. Що очікує його гостей

A+ A-

Центр прав людини ZMINA став інформаційним партнером 28-го культурного фестивалю “BookForum”, який відбудеться з 15 до 19 вересня у Львові. Головна тема події цьогоріч – “Гра в дорослішання: як ми зростаємо незалежними”. Міжнародні та українські культурні діячі обговорюватимуть проблеми освіти, ідентичності, війни, історії, фантастики, медіа, жінок та інші найгостріші питання сьогодення. 

У межах форуму передбачено заходи офлайн та онлайн, тож доєднатися до фестивалю зможе вся Україна. Крім того, українських видавців запрошують до участі в конкурсі “BookForum Best Book Award”, детальні умови подання тут

Куратором фокусної теми 28-го BookForum – “Гра в дорослішання: як ми зростаємо незалежними” – став літературознавець, перекладач та психоаналітик Юрко Прохасько. Він розклав тему на шість складових категорії “свого”: свій дім, свій край, своя справа, свій світ, свій смак та свій погляд. 

“Дорослішання пов’язане зі становленням, дозріванням, розвитком, відповідальністю, визнанням меж, обмежень і обмеженості. Переоцінювання зазнають виміри “свого”, “власного”, “свого, рідного”, – підкреслив Прохасько.

Наразі організатори презентували кластери та спецпроєкти, що детально розкриють головну тему фестивалю. 

Так, у межах заходів кластера “Освіта” йтиметься про ознаки дорослого освіченого суспільства, про книжки, ігри та інструменти для осмисленого батьківства. Кураторка кластера – Наталя Каташинська, освітянка, консультантка “ЮНІСЕФ Україна” (Дитячий фонд ООН) з освітніх та комунікаційних проєктів.

Філософський контекст дорослішання обговорять у межах кластера “Філософія” за кураторства засновника Club of Creative Philosophy Олександра Комарова. Відбудуться також презентації книжок Тараса Лютого та Ярослава Грицака та дискусія на тему: “Шлях становлення української ідентичності”. 

30 років незалежності – досить часу, щоб дорости до “дорослих” тем. Цьогорічний кластер “Війна” порушить питання, яких зазвичай уникають. Зокрема, хто він – український Герой? Як боротися з упередженнями з обох боків лінії розмежування та адміністративного кордону. В межах кластера відбудуться три панельні дискусії: “В пошуках українського Героя”, “Деокупація мізків”, “Ми є”. Куруватиме кластер медіатренерка, воєнна кореспондентка, журналістка Євгенія Подобна.

Чиї діди воювали, за кого був Мазепа та хто є прямим нащадком Київської Русі – такі питання обговорюватимуть на панельних дискусіях кластера “Історія”. Куруватиме блок Олександр Алфьоров, український історик, радіоведучий, громадський та політичний діяч.

Сфокусує свою увагу 28-й BookForum і на правах жінок. Кластер “Жінка в темі” куруватимуть правозахисниця й письменниця Лариса Денисенко та продюсерка радіо “Культура” й письменниця Ірина Славінська. Вони порушать гострі питання гендерних стереотипів, поговорять про коло жіночої підтримки та де віднайти “своїх”. На гостей очікують три панельні дискусії: про жінок-бунтарок, нетипові жіночі професії та стосунки “мати – дочка”.

У Медіакластері” дискутуватимуть про журналістику незалежної України та розкриють медійну ретроспективу за 30 років. Кураторка кластера Єлизавета Кузьменко – національна консультантка медійних та гендерних проєктів Ради Європи в Україні, координатора проєктів ОБСЄ в Україні.

Про дорослішання фантастики та про вічного львів’янина Станіслава Лема говоритимуть у блоці “Фантастичне століття, або Старість аксолотлів”, що його куруватиме Володимир Арєнєв – український письменник-фантаст, літературний критик, перекладач, сценарист. Лему присвячено і спецпроєкт “Місто Лема”, адже саме у Львові визначний фантаст провів своє дитинство та роки юності. 

Окрім літератури, на гостей фестивалю чекає театр. Спецпроєкт “Драма” за кураторства драматурга Андрія Бондаренка запропонує вечір сценічних читань та дискусії за участю відомих українських режисерів: Наталки Ворожбит, Максима Курочкіна та Павла Ар’є.

Готує 28-й BookForum і кіно: спільно з онлайн-платформою українських фільмів Takflix презентують кінострічки про дорослішання.

У відеопроєкті “10 про 10: спроба канону” свої рецензії на 10 українських романів оприлюднять 10 українських інтелектуалів. Письменники та критики розкажуть, як вплинуло те чи інше видання на незалежність. 

Окремої уваги заслуговує і спецпроєкт “30 років вільного книжкового ринку” про становлення книговидання в Україні. Нову мапу України, книжку про національні спільноти та віртуальні подорожі Кримом презентують у межах спецпроєкту на форумі  “Ukraїner”.

Культура не може розвиватися опосередковано, без культурного наративу інших країн, тому міжкультурним темам присвятили кілька кластерів і спецпроєктів 28-го BookForum. Це, зокрема, “Транслаторіум” (куруватиме перекладачка Марина Дубина) та “Латиноамериканська література” (куратори – Ірена Карпа та Олександр Пронкевич). 

У “Літературній програмі” відвідувачів чекає серія зустрічей з українськими та іноземними авторами, що відбуватимуться онлайн та офлайн. Почесна гостя – лауреатка Нобелівської премії з літератури, польська романістка Ольга Токарчук, західноєвропейські поети й поетки. Кураторка – програмна директорка фестивалю Софія Челяк.

А письменниця Гаська Шиян, лауреатка The European Union Prize for Literature (EUPL) 2019, кураторка кластера “Письменницькі інсайти” розпитуватиме про дорослішання лауреаток Літературної премії Євросоюзу (EUPL) – Ґерду Бліс (Нідерланди), Ірен Соло (Іспанія), Каллію Пападакі (Греція) та Ізабель Вері (Бельгія).

Програму фестивалю доповнюють. Стежте за актуальними новинами на офіційному сайті


28-й BookForum відбудеться за підтримки Українського культурного фонду, Львівської міської ради та Львівської облдержадміністрації. Матеріал підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатися з думкою автора.