ZMINA та Коаліція “Україна. П’ята ранку” долучилися до підготовки звіту ОБСЄ про депортацію українських дітей

A+ A-

4 травня 2023 року експертна місія ОБСЄ в рамках Московського механізму оприлюднила звіт про порушення та зловживання міжнародним гуманітарним правом та правом прав людини, воєнні злочини та злочини проти людяності, пов’язані з насильницьким переміщенням та депортацією українських дітей до Російської Федерації. 

Фото: Getty Images

Місія дійшла висновку про наявність численних порушень прав українських дітей депортованих до Росії. Росія не лише неодноразово явно порушувала інтереси дітей, але й заперечувала їхнє право на ідентичність, сім’ю, освіту, доступ до інформації, відпочинок, дозвілля, ігри, рекреацію та участь у культурному житті та мистецтві, а також право на свободу думки, совісті та релігії, право на здоров’я та право на свободу і безпеку.  

Росія продовжує порушувати Конвенцію ООН про права дитини. Сукупні наслідки цих порушень викликають дуже серйозні побоювання щодо порушення права цих дітей на свободу від катувань і жорстокого поводження. 

Звіт також показує, що практика примусового переміщення та депортації українських дітей на тимчасово окуповані території та на територію Росії може бути злочином проти людяності у вигляді “депортації або примусового переміщення населення”. 

Фото: UNICEF/UN0599555/Moldovan

Місія у складі трьох експерток — професорки Вероніки Білкової (Чеська Республіка), докторки Сесилії Хеллештвайт (Норвегія) та докторки Еліни Штейнерте (Латвія), детально розглянула питання депортації та примусового переміщення українських дітей. Вони зібрали численні матеріали та провели бесіди, насамперед із представниками правозахисних громадських організацій, онлайн та особисто. Місія також відвідала Київ і представники ZMINA мали можливість представити задокументовані організацією факти депортації та примусового переміщення українських дітей під час російської збройної агресії. ZMINA також направила подання до Московського механізму, яке було використано під час роботи над звітом. 

Серед джерел звіту є матеріали надані Центром прав людини ZMINA, Центром громадянської просвіти “Альменда”, Регіональним центром прав людини та Коаліцією “Україна. П’ята ранку”. 

Це вже третя доповідь, підготовлена експертами Московського механізму ОБСЄ по Україні: «Звіт про порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини, воєнні злочини та злочини проти людяності, вчинені в Україні починаючи з 24 лютого 2022 року» та «Звіт про порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини, воєнні злочини та злочини проти людяності, вчинені в Україні» були опубліковані минулого року. 

Коаліція “Україна. П’ята ранку” надавала матеріали і для цих звітів та зустрічалася з експертами ОБСЄ у Відні. 

Фото: AP Photo/Steffi Loos

Московський механізм ОБСЄ був ініційований 45 державами-учасницями ОБСЄ після двосторонніх консультацій з Україною. Мандат Місії полягав у “вирішенні проблеми депортації дітей на тлі порушень прав людини та гуманітарних наслідків російського агресії проти України”. 

Фото: Getty Images, UNICEF,  AP Photo/Steffi Loos