Звіти Центру прав людини ZMINA стали доказами у справі ЄСПЛ “Україна та Нідерланди проти Росії”
9 липня 2025 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) оголосив рішення у справі “Україна та Нідерланди проти Росії”, яке стало одним із найочікуваніших і найважливіших за всю історію міжнародного судочинства щодо російської агресії проти України. У цьому рішенні, яке охоплює період з 2014-го до вересня 2022 року, Росія визнана відповідальною за численні порушення прав людини, гарантованих Європейською конвенцією з прав людини. Серед інших матеріалів суд посилається, зокрема, на чотири аналітичні звіти, підготовлені Центром прав людини ZMINA.

Загалом суд ухвалив рішення за справами:
- Україна проти РФ (№ 8019/16) — стосується порушення прав людини під час війни на окупованих територіях Донецької та Луганської областей — з 11 травня 2014 року по 26 січня 2022 року, через контрольовані нею незаконні збройні формування, зокрема збиття MH17, тортури на окупованих територіях України;
- Україна проти Росії (№ 43800/14) — викрадення і незаконне переміщення українських дітей до Росії у 2014 році;
- Нідерланди проти РФ (№ 28525/20) — збиття рейсу MH17;
- Україна проти Росії (№ 11055/22) — порушення прав людини під час повномасштабного вторгнення — з 26 січня до 16 вересня 2022 року.
Суд дійшов висновку, що дії РФ складали адміністративну практику, тобто системне, масштабне порушення прав людини.
ЄСПЛ постановив, зокрема:
- Росія має негайно звільнити або безпечно повернути всіх осіб, які були позбавлені волі під час окупації в порушення статті 5 Конвенції і досі перебувають під вартою;
- Росія має співпрацювати у створенні міжнародного та незалежного механізму для ідентифікації та возз’єднання з родинами всіх дітей, яких примусово вивезли з України до 16 вересня 2022 року.
У тексті рішення ЄСПЛ чотири рази посилається на аналітичні звіти Центру прав людини ZMINA. Зокрема, використано такі матеріали:
- Аналітична записка “Депортація громадян України на територію РФ: ознаки та контекст” / “Deportation of Ukrainian citizens to the territory of the Russian Federation” (квітень 2023).
- Аналітична записка “Примусове переміщення та депортація до РФ дітей із тимчасово окупованих територій України” / “Forcible transfer and deportation of children from the temporarily occupied territories of Ukraine to the Russian Federation” (квітень 2023).
- Звіт “Насильницькі зникнення та свавільні затримання активних громадян в ході повномасштабної російської збройної агресії проти України” / “Enforced disappearances and arbitrary detentions of active citizens during the full-scale armed aggression by Russia against Ukraine (February 2022 – June 2023)” (30 червня 2023).
- Аналітична записка “Депортація жителів Херсонщини: організований та самостійний виїзд в умовах примусу“/”Deportation of residents of Kherson region” (4 липня 2023).
Авторами та редакторами цих досліджень стали члени команди Центру прав людини ZMINA: правова аналітикиня Онисія Синюк, адвокаційна директорка Альона Луньова, експертка з прав людини Наталія Охотнікова, аналітик-дослідник Борис Петруньок, менеджер проєктів Олег Гнатюк, а також радниця з прав людини Всесвітньої організації проти катувань (OMCT) Марія Квіцінська. Частину використаних у дослідженні кейсів зібрали документувальниця Надія Добрянська та журналістка Еліна Суліма. Дані для звітів збиралися, зокрема, у співпраці з Коаліцією “Україна. П’ята ранку“. Підготовку звітів підтримали Freedom House Ukraine та UCBI (Українська ініціатива зміцнення громадської довіри).
Крім того, ЄСПЛ у вказаному рішенні використав дослідження “Депортація громадян України з території ведення активних бойових дій чи з тимчасово окупованої території України на територію Російської Федерації та Республіки Білорусь”, підготовлене Коаліцією “Україна. П’ята ранку”.
“Це рішення ЄСПЛ — масштабне і епохальне — є важливим кроком на шляху до справедливості для потерпілих від російської агресії, для усіх жертв порушень прав людини, починаючи з 2014 року. Водночас воно нагадує про величезну ціну, яку Україна вже заплатила, і про відповідальність, яку ще має понести Росія. Рішення матиме вплив і на оцінку подій у багатьох інших міжнародних судах”, — прокоментувала голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.
За її словами, робота, яку ведуть українські правозахисні організації, стала важливим внеском у формування доказової бази, яку використав ЄСПЛ.
Текст рішення ЄСПЛ: https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-238424
Додаток до рішення з переліком використаних джерел:
https://www.echr.coe.int/documents/HUDOC-8019-16-Annex-B-ENG.pdf
Нагадаємо, що раніше ZMINA повідомляла про те, що ЄСПЛ 25 червня 2024 року оголосив рішення по суті в міждержавній справі “Україна проти Росії (щодо Криму)” — першій із чотирьох міждержавних справ з позовами проти Росії у зв’язку з її нападом на Україну. Суд у Страсбурзі одноголосно визнав, що РФ масово та систематично порушувала права людей у Криму. У цьому рішенні також використано матеріали Центру прав людини ZMINA, зокрема спільне дослідження з Кримською правозахисною групою, де зафіксовано понад 350 фактів переслідування журналістів Росією в окупованому Криму.
Також 16 липня ZMINA разом із Міністерством юстиції України проводить обговорення “Рішення ЄСПЛ у міждержавній справі “Україна та Нідерланди проти Росії” і його значення для захисту прав потерпілих від російської агресії” за участі експертів із правозахисних організацій.