У чергах на російських кордонах тисячі українців: хто їх тримає і для чого

A+ A-

На російських кордонах у чергах застрягли тисячі українців. Зокрема, на пунктах пропуску з Естонією та Латвією люди стоять у чергах до шести днів. Це насамперед ті, кого депортували до Росії примусово, українці, які опинилися на тимчасово окупованих територіях і зараз намагаються виїхати через РФ. Про це пишуть російські правозахисники, закордонні журналісти.

Українські правозахисники теж підтверджують цю проблему. Кажуть, що причин цьому може бути кілька – відверта антиукраїнська позиція, потенційна примусова мобілізація тих українців, які опинилися на окупованих територіях.

Наскільки великі черги?

“Першу інформацію про такі затримки ми почали отримувати вже після початку оголошення часткової мобілізації на території Росії. Українців почали більш прискіпливо перевіряти на кордоні. Судячи з інформації, яка надходить, їх опитують працівники ФСБ. Відбувається все те, що ми бачили під час фільтраційних заходів на тимчасово окупованих територіях.

Зараз те саме відбувається на території Псковської області, і за інформацією волонтерських ініціатив, які допомагають українцям поїхати з території Росії, їм не дають розгорнути свою діяльність, не дають допомагати українцям, які застрягли на кордоні.

Просто коли йдеться про застряглих на кордоні, хочу зорієнтувати, що це про кілька діб. Це три, чотири, п’ять днів. І вважається, що дуже пощастило, якщо автобус, наприклад, затримали лише на 7-15 годин. Це вважається, що добре все відбулося”, – розповідає директорка з адвокації Центр прав людини ZMINA Олена Луньова.

Крім того, з’явилася інформація, що працівники ФСБ після опитування деяких чоловіків затримують. Також є дані (правозахисники ще не отримали підтвердження), що розгортаються мобілізаційні пункти на кордонах Росії з країнами ЄС.

“Це невтішні новини, але зараз волонтери, розуміючи, що люди застрягають на кілька діб, намагаються вивезти їх через Білорусь і Польщу. У Білорусі працює пішохідний пункт перепуску до України. Потрібно кожного дня перевіряти, чи він не працює з обмеженнями, але біля Бресту працює пішохідний пункт перетину, тобто теоретично українці можуть повертатися до Волинської області пішки”, – пояснює Луньова.

Кого затримують?

Серед тих, хто в чергах – люди, які залишилися на території РФ, були депортовані або примусово вивезені, або ж добровільно виїхали. Усі вони можуть стати жертвами мобілізації.

“Зараз, коли ми бачимо, що вже відбувається примусова паспортизація на території Херсонської та Запорізької областей, коли стоїть питання про автоматичне набуття громадянства РФ, до чоловіків, які мають місце реєстрації на території тих областей, які спробували незаконно анексувати, можуть бути питання щодо мобілізації.

Очевидно, що це незаконно, але ж питання не стоїть про дотримання законодавства. Росія не прагне цього. Принаймні в цій війні ми можемо говорити про її геноцидний характер. І будь-які способи зменшити населення України Росією сприймаються як добре. Тому, можливо, є команда не пропускати громадян України“, – каже Луньова.

Повний текст — тут.