Зниклі безвісти за особливих обставин: що змінилося у пошуку та яку підтримку можуть отримати їх родини?

A+ A-

Якими є права родин зниклих безвісти?

Ведучі: Валентина Троян

Гостi: Альона Луньова, Алла Макуха, Вікторія Яремчук

Про це у спільному проєкті Громадського радіо і Міністерства з питань реінтеграції «У фокусі Мінреінтеграції» ми поговорили із нашими гостями.

Це мати зниклого безвісти у 2014-му році Олександра Яремчука Вікторія Яремчук, менеджерка з адвокації Центру прав людини Zmina Альона Луньова і засновниця ГО «Берегиня», яка займається допомогою родинам зниклих безвісти Алла Макуха.

У питаннях пошуку безвісти зниклих змінився підхід

Альона Луньова: Україна почала враховувати міжнародний досвід країн, які пережили збройний конфлікт, тому що спеціальний спосіб розшуку осіб зниклих безвісти в умовах збройного конфлікту відрізняється від звичайної ситуації розшуку зниклих осіб тим, що коли йдуть бойові дії звичайні системи розшуку осіб через поліцію не працюють. Тим більше, коли існують окуповані території, де робота державних органів України не можлива.

У квітні 2022-го року у законодавство були внесені зміни, які запровадили посаду Уповноваженого з питань розшуку осіб, зниклих безвісти, який є національним координатором. До нього можна звертатися, адже до нього стікається вся інформація стосовно осіб, зниклих безвісти під час збройного конфлікту, і який може комунікувати з органами державної влади та з родичами і пояснювати — яким чином відбувається процес розшуку, який прогрес, які дії необхідно вчинити для пришвидшення розшуку і так далі.

На мій погляд ця система здатна бути дуже результативною і вже зараз демонструє цю ефективність.

Скільки людей зараз вважається зниклими безвісти серед військових через війну?

Альона Луньова: Уповноважений з питань розшуку осіб, зниклих безвісти, Олег Котенко озвучував цифру у 4500 осіб. Точних цифр немає, адже частина людей перебуває у полоні. Дуже часто українська влада не має доступу на територію ведення активних бойових дії, плюс частина територій окупована. Тому ми не можемо знати, скільки людей перебуває у полоні.

Чи може стороння людина повідомити до компетентних органів, що хтось зник?

Альона Луньова: Звичайно, може. Якщо, наприклад, сусід був забраний окупантами, зник і не з’являться після звільнення території, обов’язково потрібно повідомити.

Чи можуть родини зниклих безвісти отримати фінансову допомогу від держави?

Альона Луньова: Після того, як заява людини буде опрацьована і потрапить до реєстру осіб, зниклих безвісти, то протягом місяця має бути призначена пенсія по втраті годувальника тим родичам, які перебувають на утриманні особи, зниклої безвісти.

Наскільки мені відомо, пенсії зараз призначаються попри те, що реєстр зниклих безвісти ще не сформований. Держава намагається підтримати родини зниклих безвісти в умовах збройного конфлікту.

Тому потрібно звернутися до пенсійного фонду та до Уповноваженого із запитом того, чи внесена до бази даних інформація про особу, зниклу безвісти.

Повну розмову слухайте тут.