Меморандум про створення Коаліції на захист громадянського суспільства в Україні

A+ A-

Ми, представники неурядових організацій, правозахисники, громадські активісти, журналісти, юристи та інші небайдужі громадяни, висловлюємо глибоке занепокоєння з приводу загрозливих тенденцій для громадянського суспільства в Україні та наступу на свободу об’єднань і асоціацій.

Громадянське суспільство як спільнота активних громадян і добровільно сформованих неурядових організацій відіграє ключову роль на шляху демократичного розвитку країни, для утвердження верховенства права та дотримання прав людини і основоположних свобод. Робота громадських активістів є важливою у боротьбі зі зловживаннями влади, контролі за її діями та сприянні проведенню реформ в Україні.

Встановлення на законодавчому рівні фінансового контролю за антикорупційними активістами в поєднанні з кримінальною відповідальністю та спроби введення подальших невиправданих і непропорційних обмежень для діяльності всіх громадських об’єднань, а також численні випадки переслідування неурядових організацій та окремих активістів, включно зі сфабрикованими кримінальними справами та дискредитаційними кампаніями проти авторитетних організацій та активістів, погрозами й фізичними нападами на активістів при відсутності ефективного розслідування таких випадків створюють перешкоди для розвитку всього громадянського суспільства та є загрозою для демократичних прагнень України як європейської держави.

Ми закликаємо владу негайно вжити всіх необхідних заходів, щоб зупинити різнобічні утиски, які суперечать міжнародним зобов’язанням України щодо свободи об’єднань та асоціацій, а також щодо захисту правозахисників, журналістів та антикорупційних активістів.

У той час, коли весь світ відзначає 20-ту річницю Декларації ООН про захист правозахисників, що визначає право кожного громадянина захищати права людини, українська влада, яка зобов’язалася поважати та захищати права людини і забезпечувати умови для їхньої реалізації, сама ініціює їхнє порушення. Крім того, влада не забезпечує і належної реакції за недотримання принципу верховенства права, що сприяє поширенню безкарності в Україні.

Усвідомлюючи необхідність спільних дій, солідарності в захисті громадянського суспільства в Україні, ми оголошуємо про створення коаліції, яка об’єднає зусилля неурядових організацій, громадських активістів, журналістів, юристів та інших зацікавлених осіб для консолідованої протидії як окремим загрозам, так і спробам системного наступу влади на громадянське суспільство та свободу об’єднань в Україні. 

“Коаліція на захист громадянського суспільства” є неполітичним об’єднанням і діє на основі принципів поваги до прав людини, ненасильства та недискримінації.

Коаліція ставить перед собою такі завдання:

  • Поширювати просвітницькі та правові матеріали щодо підвищення рівня безпеки організацій громадянського суспільства в Україні (зокрема, в інформаційній, бухгалтерській, адміністративній та інших сферах їхньої діяльності).
  • Стимулювати швидке, ефективне і неупереджене розслідування кримінальних справ за фактами нападів на правозахисників, журналістів і громадських активістів, а також притягнення винних до відповідальності і вжиття всіх необхідних заходів для запобігання новим нападам.
  • Проводити моніторинг випадків переслідування правозахисників, журналістів та активістів, аналізувати форми тиску на них і загрози їхній діяльності, включно з моніторингом та аналізом законодавства, яке погіршує стан громадського сектору в Україні.
  • Просувати цінності прав людини та ідеї громадянського суспільства, поширювати інформацію про важливість діяльності правозахисників, журналістів та громадських активістів, які діють на захист суспільних інтересів.
  • Розробити систему невідкладних заходів реагування на випадки переслідування та погроз у бік правозахисників, журналістів і громадських активістів, включно з юридичною, інформаційною та іншою допомогою і підтримкою в разі переслідувань.
  • Просувати зміни до національного законодавства таким чином, щоб воно не перешкоджало та не ускладнювало діяльність громадських організацій та окремих активістів, зокрема тих, які докладають зусиль до боротьби з корупцією.
  • Взаємодіяти з усіма зацікавленими структурами, зокрема з міжнародними організаціями, для протидії тиску на правозахисників, журналістів, антикорупційних активістів та громадянське суспільство в цілому.

Активна участь індивідів, груп, організацій та інститутів у захисті прав людини, боротьбі з корупцією та відстоюванні суспільних інтересів має вирішальне значення, адже громадянське суспільство, крім іншого, допомагає державам у повному обсязі забезпечувати дотримання їхніх зобов’язань у сфері прав людини і основних свобод, подолання корупції, а також відстоювання принципів демократії і верховенства права. Українська влада повинна визнати важливу і законну роль правозахисників та активістів, які діють на захист суспільних інтересів, не перешкоджати, а навпаки – сприяти їхній діяльності, а також ефективно розслідувати всі випадки погроз, нападів, залякування, репресій чи будь-яких інших видів переслідування.

 

Центр інформації про права людини

Представництво Freedom House, Інк. в Україні

Центр Громадянських Свобод

Український незалежний центр політичних досліджень

Благодійний фонд “Восток-SOS”

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціація УМДПЛ)

Експертний центр з прав людини

ГО “Кризовий медіа-центр “Сіверський Донець”

ГО “Правозахисний ЛГБТ Центр “Наш світ”

Бюро соціальних і політичних розробок

БО “Інша”

ГО “Truth Hounds”

Донецький інститут інформації

Український інститут з прав людини

Платформа прав людини

ГО “Громадянське суспільство онлайн”

Луганський обласний правозахисний центр “Альтернатива”

Лапіна Софія Юріївна (правозахисниця)

Регіональний громадський благодійний фонд “Право і Демократія”

Дмитро Калінін (активіст)

Центр економічної стратегії

Кримськотатарський Ресурсний Центр

ЗОБФ “Гендер Зед”

ГО “Терго”

The Open Dialog Foundation

Молодіжна організація “СТАН”

ГО “Театр для діалогу”

ГО “Центр підтримки громадських і культурних ініціатив “Тамариск”

Громадська організація “МАРТ”