Звернення “Правозахисного порядку денного” з приводу спливу трирічного відстрочення для ратифікації Римського статуту

A+ A-

30 червня 2019 року сплив термін трирічної відстрочки набуття чинності нових конституційних положень, які відкривають шлях до ратифікації Римського статуту. Таким чином, на сьогодні виключно від волі парламенту залежить, чи стане Україна повноправним членом Міжнародного кримінального суду.

Навколо ратифікації Римського статуту існує багато міфів. Тому ми нагадуємо, що Міжнародний кримінальний суд уже має юрисдикцію на території України відповідно до поданих парламентом двох декларацій. Офіс прокурора МКС уже вивчає матеріали, які стосуються подій під час Євромайдану, а також російської збройної агресії в Криму та на сході України. Відтак Україна вже має обов’язок співпрацювати з Міжнародним кримінальним судом, натомість не наділена правами, які мають держави-члени (зокрема, обирати суддів, брати участь в Асамблеї держав-учасниць МКС, вирішувати стратегічні питання роботи суду).

Ратифікація Римського статуту Міжнародного кримінального суду передбачена в статті 8 Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом, а відтак є міжнародно-правовим зобов’язанням України. Для нашої країни ратифікація Римського статуту є не просто виконанням вимоги Угоди про Асоціацію, а чи не єдиною можливістю провести розслідування на тимчасово окупованих територіях та притягнути до відповідальності воєнних злочинців у системі міжнародного правосуддя.

Правозахисні організації звертаються до всіх політичних сил, які йдуть на парламентські вибори, та закликають зробити все від них залежне, щоб Україна вже в найближчому майбутньому ратифікувала Римський статут і стала повноправним членом Міжнародного кримінального суду.


Платформа “Правозахисний порядок денний” – неформальна коаліція правозахисних організацій, що працюють над вирішенням системних проблем законодавства та практики для захисту фундаментальних прав людини. Учасниками платформи виступають Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Amnesty International в Україні, Центр прав людини ZMINA, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Проєкт “Без кордонів”, “Євромайдан SOS” та інші. Координацію роботи платформи здійснює Центр громадянських свобод. Контакти для зв’язку: human.rights.agenda.ua@gmail.com.

Центр громадянських свобод

Центр прав людини ZMINA

Харківська правозахисна група

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Луганський обласний правозахисний центр “Альтернатива”

Фундація “Відкритий Діалог”

Cхідноукраїнський центр громадських ініціатив

ГО “Молода Черкащина”

ГО “Вибір”

ГО “Спілка фермерів та приватних землевласників Зіньківщини”

ВГО “Спілка сільських жінок України”

ХОФ “Громадська Альтернатива”

Регіональний центр з прав людини

“Вектор прав людини”

“Поряд з вами”

Українська правова дорадча група

“Соціальна Дія”

ГО “Альянс Української Єдності”