Звернення щодо обмежень перетину КПВВ з тимчасово окупованими територіями у зв’язку з коронавірусом

A+ A-

 

До Ради національної безпеки та оборони України

до Віцепрем’єр-міністра України –

Міністра з питань реінтеграції

тимчасово окупованих територій

Резнікова О. Ю.

 

Ми, громадські організації, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих від конфлікту осіб, звертаємося до вас із приводу ситуації з обмеженнями перетину контрольно-пропускних пунктів з тимчасово окупованими територіями України, які вводяться в межах запобігання поширенню коронавірусної інфекції (Covid-19).

13 березня під час виїзного засідання Кабінету Міністрів України Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков озвучив намір запровадити обмеження перетину лінії зіткнення громадянами України, які не мають зареєстрованого місця проживання на підконтрольній Уряду України території. Такі обмеження в будь-який момент можуть бути введені Командувачем ООС і почати діяти негайно.

Зважаючи на те, що вжиття превентивних тимчасових заходів в умовах запобігання поширенню коронавірусу на території України є необхідним, все ж обмеження перетину лінії зіткнення особами, чиє місце проживання зареєстровано на тимчасово окупованих територіях України, є дискримінаційним. За умов відсутності інформації про належний рівень охорони здоров’я на тимчасово окупованих територіях і здатність надати медичну допомогу українським громадянам заборона в’їзду з окупованих територій України на підконтрольні є залишенням громадян України в подвійній небезпеці – через збройний конфлікт та загрозу епідемії.

Крім того, обмеження свободи пересування, які ґрунтуються на даних “прописки”, в сучасних умовах високої мобільності населення в Україні є неефективними. Реєстрація, визначена в паспорті, давно перестала відповідати реальному стану речей: за даними досліджень, щонайменше 12% дорослого населення України проживає не за місцем реєстрації. Крім того, в Україні зареєстровано понад 1,4 млн внутрішньо переміщених осіб, більшість із яких не мають реєстрації місця проживання на підконтрольній Уряду України території.

Вірус не знає кордонів і переноситься незалежно від “прописки”. Утім, за даними ВООЗ, до групи ризику належать особи похилого віку, які наразі становлять 60% загальної кількості людей, що регулярно перетинають КПВВ для проходження верифікації та отримання пенсії. На сьогодні мешканці окупованих територій є заручниками ситуації, оскільки всі соціальні виплати обумовлені наявністю в них довідки про взяття на облік ВПО, яку може бути скасовано в разі, якщо особа перебуває на непідконтрольній території понад 60 днів. Отже, люди похилого віку, які проживають на окупованих територіях, намагатимуться потрапити на підконтрольну територію, щоб отримати доступ до єдиного джерела свого існування – пенсії. Але за умов епідемії це є небезпечним для їхнього життя і може створити додаткові ризики для загострення ситуації в цілому.

Ми вважаємо, що введення повної заборони перетину КПВВ з тимчасово окупованими територіями для громадян України, які не мають зареєстрованого місця проживання на підконтрольній Уряду України території, є небезпечним рішенням, що тягне за собою ризики для життя і здоров’я наших громадян в окупації та суперечить політиці реінтеграції.

Крім того, ми вважаємо необхідним з метою зниження рівня поширення коронавірусу та захисту громадян України, які проживають на окупованих територіях (зокрема, осіб похилого віку), вжити таких заходів:

– сприяти тимчасовому припиненню дії абзацу восьмого частини першої статті 12 Закону України “Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб” (щодо скасування довідки про взяття на облік ВПО в разі відсутності особи на підконтрольній території понад 60 днів);
– тимчасово призупинити дію положень Постанови Кабінету Міністрів України №637 від 5 листопада 2014 року щодо проходження періодичної верифікації пенсіонерам з числа ВПО;
– посилити спроможність медичних закладів на межі тимчасово окупованих територій виконувати свої повноваження зі стримування поширення вірусної інфекції та надання необхідної допомоги населенню;
– забезпечити ізолювання осіб, у яких виявлено симптоми захворювання на коронавірус, на території, підконтрольній Уряду України;
– посилити заходи дезінфекції на КПВВ на межі тимчасово окупованих територій;
– звернутися до міжнародних організацій щодо надання додаткових засобів дезінфекції.

У разі ухвалення відповідних рішень необхідно оперативно провести інформаційну кампанію та повідомити громадян України, органи державної влади, місцевого самоврядування про запроваджені зміни.

 Центр прав людини ZMINA

Офіс з розробки гуманітарної політики України

БФ “Право на захист”

Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”

Кримська правозахисна група

ГО “Донбас СОС”

Харківський інститут соціальних досліджень

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Проєкт “Без кордонів”