Тисячі людей втратять шанс на власне житло. Ризики об’єднання Держмолодьжитла та Укрфінжитла
Поки тисячі родин, зокрема з-поміж внутрішньо переміщених осіб, ветеранів, молоді, намагаються вхопитися за ледь не єдиний шанс отримати дах над головою, в урядових кабінетах готується рішення, яке може знищити цю надію. Об’єднання Держмолодьжитла та Укрфінжитла — це не “оптимізація”, це фатальна помилка!

Чому влада ігнорує всі застереження? Міністерство розвитку громад та територій України прямо заявляє, що це об’єднання суперечить законодавству України. Установи з настільки різним правовим статусом просто неможливо об’єднати без катастрофічних наслідків.
Міжнародні партнери (KfW, Банк розвитку Ради Європи, Міжнародна організація з міграції) давали гранти неприбутковій державній установі, а не комерційному акціонерному товариству. Ризик того, що фінансування припинять, а вже надані кошти вимагатимуть повернути, — абсолютно реальний!
Люди в розпачі: якщо пільгову програму “Житло для ВПО” передадуть у комерційну структуру, переселенці отримають замість соціальної підтримки жорсткі банківські вимоги. Це забере останню можливість отримати пільговий кредит для тих, хто найбільше цього потребує.
Правозахисники звернулися до прем’єр-міністерки Юлії Свириденко з проханням зупинитися та почути зауваження експертів, донорів та профільних міністерств. Не можна ставити під загрозу репутацію України як надійного партнера та право тисяч людей на житло.
Громадські організації застерігають: у разі втрати інструменту пільгового кредитування це може суттєво посилити соціальну напругу. Для багатьох людей це єдиний шанс на власне житло, тому такі рішення напряму впливають на відчуття стабільності та довіри до державної політики.
6 травня, о 13:00, в Укрінформі представники(-ці) Коаліції громадських організацій, які опікуються захистом прав людей, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, проведуть пресконференцію, під час якої детально представлять ключові ризики цього рішення, його потенційні наслідки для тисяч найуразливіших: внутрішньо переміщених осіб, ветеранів і молоді — та міжнародного партнерства, а також позицію громадського сектору.
Спікери:
- Ксенія Гедз, БФ “Право на захист”;
- Вікторія Золотухіна, Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”;
- Ярослав Таранець, БФ “Схід SOS”;
- Сергій Карелін, громадський активіст, внутрішньо переміщена особа;
- Олексій Смирнов, перший заступник голови Луганської обласної державної адміністрації (онлайн).
Модераторка: Альона Луньова, адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA.
Для участі в заході просимо зареєструватися за цим посиланням до 10:00 ранку 6 травня.
Захід також транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу.
Довідково
До складу коаліції входять: ГО “Донбас СОС”, ГО “КримСОС”, БФ “Право на захист”, БФ “Схід SOS”, ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, Центр прав людини ZMINA, БФ Stabilization Support Services, Кримська правозахисна група, ГО “Розуміння кризи”.