Коаліція “Україна. П’ята ранку” стала номінантом на премію “Тюльпан прав людини”

A+ A-

Коаліція “Україна. П’ята ранку” цьогоріч увійшла у короткий список номінантів премії “Тюльпан прав людини”. З поміж 80 заявок було відібрано короткий список з 10 кандидатів з різних куточків світу.

“Тюльпан прав людини” — це нагорода, якою Міністерство закордонних справ Нідерландів щороку відзначає правозахисника чи правозахисницю або правозахисну організацію на підтримку їхньої важливої діяльності. Переможець отримує бронзовий тюльпан і 100 000 євро. Грошова винагорода та міжнародна увага, яку привертає премія, допомагають переможцю продовжувати та розширювати свою правозахисну діяльність.

З 80 номінантів для короткого списку було відібрано десятеро правозахисників та правозахисних організацій з усього світу, зокрема за таким критерієм як вплив їхньої діяльності на суспільство та мужність у прагненні захищати права людини, незважаючи на погрози та напади. Нижче наведено короткий список номінантів:

Правозахисники

Адеола Ойінладе — юрист-правозахисник, який відстоює права своїх співвітчизників у Нігерії. Для цієї мети він розробив безкоштовний додаток Know-Your-Rights-Nigeria. Додаток надає пояснення всіх основних прав кількома мовами та дозволяє людям консультуватися щодо порушень прав людини безпосередньо з Ойінладе та 50 іншими юристами. Ойінладе також відіграє важливу роль у впровадженні національного законодавства проти катувань.

Ленг Оуч — правозахисник та екоактивіст з Камбоджі з 22-річним стажем. Розслідує зловживання та викриває корупцію, беручись за справи груп людей, чиїм інтересам шкодять компанії чи уряд. Зокрема, захищає місцеві громади, які втрачають земельні ділянки через масштабну вирубку лісів.

Надя Мурад та її організація Nadia’s Initiative захищають єзидів та їхні права в Сінджарі, Ірак. Єзиди сильно страждають через ІДІЛ починаючи з 2014 року. Організація Nadia’s Initiative сприяє розслідуванню масових поховань і притягненню злочинців ІДІЛ до відповідальності, а також закликає до порятунку майже 2 800 єзидських жінок і дітей, які все ще вважаються зниклими безвісти або сидять за ґратами. У 2018 році Мурад отримала Нобелівську премію миру.

Філіп Обаджі-молодший — нігерійський журналіст, який протягом останнього десятиліття працює над захистом біженців і переселенців і розповідає про їхнє становище. Він писав про жертв повстання “Боко Харам” у Нігерії та жінок, які вижили під час конфлікту в Малі і були продані торговцям людьми в Нігері. Обаджі зумів опублікувати свої статті в одних з найавторитетніших видань світу.

Організації

Casa Frida — мексиканська правозахисна організація, яка надає притулок жертвам гомофобного чи трансфобного насильства та злочинів на ґрунті ненависті проти ЛГБТІК+ людей з 2020 року. Такі форми насильства посилилися в останні роки. Casa Frida надає захист і психосоціальну підтримку, а також допомагає жертвам, серед яких багато мігрантів, інтегруватися у соціальній, економічній та культурній сферах.

Правозахисний центр “Вясна” — правозахисна організація, яка була створена під час масових протестів демократичної опозиції в Білорусі в 1996 році. Зараз “Вясна” працює над моніторингом ситуації з правами людини в Білорусі та підвищенням обізнаності про демократію та права людини. Організація також захищає права окремих людей, зокрема політв’язнів. У Білорусі діє нелегально з 2003 року.

Білоруський ПЕН-центр — організація, яка захищає свободу і права письменників і журналістів у Білорусі та досліджує проблематику прав людини. Наприклад, організація розслідує насильницькі дії застосовані проти демонстрантів під час президентських виборів у 2020 році. Члени організації були змушені закрити центр у Білорусі, але продовжують працювати в Польщі.

ЛГБТІК+ коаліція Угорщини — партнерство кількох неурядових організацій, які відстоюють рівні права для ЛГБТІК+ людей. Важливим досягненням коаліції стала кампанія 2022 року проти референдуму в Угорщині щодо обмеження прав ЛГБТІК+ осіб. Через кампанію референдум не набрав більшості голосів і був визнаний недійсним через 1,7 мільйона недійсних голосів.

Тайські адвокати за права людини — організація створена у 2014 році групою правозахисників і громадських активістів через два дні після військового перевороту в Таїланді. Адвокати пропонують безоплатну правову допомогу людям, які постраждали від свавілля або постали під судом за реалізацію своїх громадянських і політичних прав. Організація також проводить просвітницьку роботу серед тайців, тісно співпрацюючи з іншими правозахисними організаціями та ООН.

Коаліція “Україна. П’ята ранку” — мережа з понад 30 українських правозахисних організацій, які працюють над збором доказів військових злочинів і злочинів проти людяності скоєних Росією. Коаліція має назву “П’ята ранку” тому що саме о такій годині 24 лютого 2022 року в Україні почалася війна. Мета коаліції – захистити жертв російської агресії та притягнути до відповідальності організаторів і виконавців цих злочинів.

Незалежне журі вибере з короткого списку трьох номінантів і оголосить їхні імена на другому тижні листопада. Церемонія нагородження запланована на 8 грудня під час Тижня прав людини.

Минулоріч премію “Тюльпан прав людини” отримали українські правозахисниці Оксана Романюк (виконавча директорка громадської організації “Інститут Масової Інформації (ІМІ) та Олена Шевченко (ЛГБТ-активістка, голова громадської організації “Інсайт”). А у 2020 році лавреатками стали голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик та правозахисниця Марта Чумало, заступниця голови Центру “Жіночі перспективи”.