Роми також захищають країну та потерпають від наслідків війни – Тетяна Печончик

A+ A-

8 квітня 2024 року до Міжнародного дня ромів у Києві в ІА Укрінформ відбувся тематичний круглий стіл, де обговорювали роль ромів під час війни та в поствоєнній відбудові України. Організатором дискусії став Ромський жіночий фонд “Чіріклі”. Голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик також долучилася до заходу.

Як зазначила Печончик, ромська спільнота є частиною українського суспільства і так само бере участь у захисті країни, потерпаючи від наслідків війни. Багато ромів перемістилися за кордон як біженці, а ромські ініціативи, громадські організації, правозахисні групи беруть участь у правозахисній та гуманітарній роботі, розповіла експертка.

“Частина ромів залишилася в окупації, однак, на мою думку, в багатьох випадках становище саме ромських громадян було набагато складнішим, тому що воно погіршилося ще стереотипами та інституційною дискримінацією”, – вважає Печончик.

У грудні Центр прав людини ZMINA разом з Радіо Свобода презентував документальний фільм про становище ромських біженців у різних країнах Європи. Фільм висвітлює проблему відмов у помешканні або в наданні якихось послуг ромам у порівнянні з іншими українськими громадянами, що є наслідком саме вкоріненої дискримінації.

“Дуже важливим є наш рух до ЄС, тому що він відкриває нові можливості, зокрема, і в контексті дотримання прав ромської спільноти, реалізації ромської стратегії. Новиною, що надихає, є, наприклад, відкриття Ромського інтеграційного центру в Мукачевому як багатофункціонального центру для підтримки ромських громад, насамперед жінок, дівчат”, – розповіла Печончик.

Також, на думку правозахисниці, дуже важливо, щоб українські медіа регулярно висвітлювали історії ромів, які разом з іншими громадянами беруть участь у захисті країни, та розповідали про ромських активістів, волонтерів, які надають гуманітарну допомогу, допомагають фронтові. Печончик переконана: такі історії в медіа допомагають долати стереотипи та упередження щодо ромів, які склалися в українському суспільстві, і наближають українське суспільство до рівності.

Дивіться відео із заходу за посиланням.