“Сподіваємося, що нас звільнять разом із Кримом”: “суд” ухвалив безпідставні вироки Наріману Джелялу та братам Ахтемовим

A+ A-

21 вересня “Верховний суд Криму” ухвалив вирок кримськотатарському політику та активісту, першому заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріману Джелялу і братам Азізу та Асану Ахтемовим, призначивши їм на трьох 45 років ув’язнення та сотні тисяч рублів штрафів. Українські правозахисники переконані, що справи абсолютно сфабриковані, а вироки безпідставні. Крім того, вирок Наріману Джелялу варто розцінювати як помсту за участь у Кримській платформі.

Фото: Кримський процес

Дружина ув’язненого першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла Левіза Джелял під час пресконференції в Києві сказала, що вирок був для них очевидним, адже “суд” не отримав жодного реального доказу провини кримчан у підриві газопроводу, який їм інкримінували. Вона також розповіла, що ув’язнені та свідки давали покази під тиском та тортурами, що “суд” також проігнорував. 

“Незважаючи на це, хлопці не зреклися своїх переконань навіть у в’язниці. Наріман сподівається, що їх та інших політв’язнів звільнять разом із Кримом”, – додала Левіза Джелял.

Справу Нарімана Джеляла фабрикувала ФСБ, каже його адвокат Микола Полозов, бо чоловік був представником Меджлісу, дотримувався активної позиції навіть в умовах окупації і не побоявся брати участь у Кримській платформі. Тому справа ґрунтується лише на брехливих доказах та легендах ФСБ із засекреченими свідками.

Голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик зауважила, що ці засекречені свідки під час розгляду справи не могли відповісти на уточнювальні питання, що були пов’язані з перевіркою їхніх свідчень, а “судді” їм відчайдушно допомагали: на одному з таких допитів було знято 80% питань від сторони захисту. 

Правозахисниця вважає, що “колегія суддів” не могла бути неупередженою, оскільки незаконних “суддів” Віктора Зінькова та Сергія Погребняка розшукують українські правоохоронці за статтею про державну зраду, а інший “суддя” Олексій Козирєв прибув на Кримський півострів з Росії. Відомо, що двоє з трьох цих “суддів” раніше судили іншого політв’язня – заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза

“Нарімана Джеляла переслідують через те, що він є одним з лідерів Меджлісу кримськотатарського народу, а також через те, що він брав участь у Кримській платформі в Києві. А Асан Ахтемов був громадянським журналістом, і це могло стати додатковим важелем у фальсифікації справи саме проти нього і його брата. Оскільки ми давно спостерігаємо тенденцію, коли громадянських журналістів включають до системно фабрикованих кримінальних справ, як це, наприклад, постійно відбувається з журналістами “Кримської солідарності”, – заявила Тетяна Печончик.

Тетяна Печончик

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров переконаний, що за сфабрикованими справами стоїть конкретна мета – розчавити кримськотатарський народ: “Задля цього вони обирають найкращих синів: уже більш ніж 135 засуджених Росією людей, більшість із них – кримські татари. Ці репресії продовжуватимуться, бо окупанти не знають інших механізмів, щоб змусити людей мовчати. Вироки завершаться зі звільненням Криму, тому наше головне завдання – звільнити півострів”.

Сторона захисту планує оскаржити вирок незаконного “суду” в апеляційній інстанції.

Утім, дружина Нарімана Джеляла Левіза вважає, що не варто очікувати правосуддя в цій справі. Вона каже, що міжнародна та українська спільноти мають через тиск на Росію домогтися звільнення політв’язнів.

Учасники заходу, зокрема президент Українського ПЕН, письменник, амбасадор кампанії за звільнення Нарімана Джеляла Андрій Курков та поет, перекладач та літературознавець, амбасадор кампанії за звільнення Асана Ахтемова Остап Сливинський, також вважають, що постійна публічна увага до політв’язнів може допомогти звільнити людей. 

“Наразі треба голосніше говорити про незаконно ув’язнених, адже на тлі війни люди швидко забувають про сфабриковані справи проти кримських татар, активістів, інакодумців”, – додає Курков.

Правозахисники також просять людей писати пости в соцмережах зі згадками про політв’язнів та писати їм листи у в’язницю, щоб вони розуміли, що українці пам’ятають про них та боротимуться за їхнє звільнення.

Дивіться відео з пресконференції.

Захід відбувся в рамках програми авторів-амбасадорів на підтримку українських в’язнів Кремля #SolidarityWords, яку організовують Український ПЕН та ZMINA. У межах кампанії відомі письменники та журналісти в Україні та за кордоном виступили на захист 15 журналістів – українських громадян, які перебувають у в’язницях чи під домашнім арештом у Росії та тимчасово окупованому Криму з політичних мотивів. Серед ув’язнених – 11 кримськотатарських громадянських журналістів. Також журналістом у минулому є перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял.

Усі фото в матеріалі: Ірина Іванченко, ZMINA