У Львові закликали звільнити захоплених у заручники цивільних українців

A+ A-

29 березня ввечері у Львові відбулась акція #TheTaken (“Викрадені”) на підтримку українських журналістів, активістів та представників місцевої влади, зниклих з початку повномасштабної війни або викрадених російськими окупантами.

Презентація нової міжнародної кампанії проти викрадення українських мирних жителів російськими військами була перервана сповіщенням про повітряну тривогу.

Захід, організований Центром прав людини ZMINA, вже переносили на добу через небезпечну ситуацію у місті внаслідок авіаударів. Коли близько 20:35 у місті пролунала сирена, журналісти та активісти були змушені ховатися у підземному паркінгу неподалік. Там команда Центру прав людини ZMINA продовжувала давати інтерв’ю ЗМІ, укриваючись від потенційного авіаудару.

Під час акції Центр прав людини ZMINA оприлюднив імена українців, які зараз ймовірно або підтверджено утримуються росіянами без зв’язку із зовнішнім світом. Наразі, за інформацією правозахисників, такими є понад 30 людей, а загалом з початку повномасштабного вторгнення були викрадені або зникли понад пів сотні українців.

ZMINA показала обличчя десяти з цих людей, спроєктувавши їхні фото на будинку в середмісті Львова, і закликала поширювати їхні історії.

“Українці чинять опір російській окупації. Беззбройні громадяни беруть участь у мирних мітингах, виходять із плакатами й прапорами проти російських танків і солдатів. У відповідь на це росіяни жорстоко розганяють мітингувальників, самовільно затримують найактивніших з них і тримають їх у заручниках. Викрадають також представників української місцевої влади та громадських діячів, які не співпрацюють з окупантами, а також їхніх рідних та близьких. Є дані про жорстоке поводження з викраденими людьми, про катування”, розповіла дослідниця Центру прав людини ZMINA Анастасія Москвичова.

Правозахисники стверджують, що російський уряд є відповідальним за цілеспрямовані викрадення і робить він це, щоб заглушити голоси лідерів думок та залякати мирних громадян України. Тож ZMINA вимагає їхнього негайного звільнення та закликає громадськість допомогти їх відшукати.

“Сьогодні я тут, щоб привернути увагу міжнародної спільноти до цивільних осіб, яких викрали російські воєнні злочинці. Ми віримо, що публічність допоможе цим людям залишитися живими й змусить росіян звільнити їх”,  заявила Москвичова. 

Через початок повітряної тривоги організаторам довелося швидко завершити акцію, однак вони продовжували давати коментарі журналістам в укритті.

Кампанія #TheTaken («Викрадені»), яку запустили в соцмережах, привертає увагу до мирних жителів, які були викрадені російськими військами, і вимагає їхнього негайного звільнення.

До масштабної акції солідарності та підтримки у Твіттері вже долучилися десятки політичних лідерів і знаменитостей, зокрема міністерка закордонних справ Великобританії Ліз Трасс та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба; колишній прем’єр-міністр Великобританії Девід Кемерон; колишній прем’єр-міністр Швеції Карл Більдт; зірка футболу Гарі Лінекер; історик Френсіс Фукуяма; підприємець Річард Бренсон; актор Ліам Нісон.

Поширивши допис кампанії Центру прав людини ZMINA, Ліз Трасс написала у Твіттері: «Путін продовжує застосовувати огидну тактику проти українського народу, зокрема викрадення мирних жителів. Він не досягає своїх цілей і вдається до відчайдушних заходів. Путін повинен програти в Україні. #thetaken».

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба опублікував такий твіт: «Не здобуваючи підтримки на місцевому рівні в Україні, російські загарбники викрадають обраних місцевих голів, активістів та журналістів. Приєднуйтесь до Дня дії оголошеного українською правозахисною організацією @zminaUkraine. Публікуйте імена та обличчя викрадених із хештегом #TheTaken як вимогу їхнього негайного звільнення».

Девід Кемерон затвітив: «Тактика Путіна в Україні справді жахлива. Невинних мирних жителів продовжують викрадати та депортувати до Росії. Я приєднуюсь до вимоги @zminaUkraine та народу України негайного звільнення та безпечного повернення #TheTaken. У цей День дії, покажіть Путіну, що світ все бачить».

Карл Більдт написав: «Кожного разу як Росія окуповує українську територію, заарештовують людей і часто депортують їх до Росії, подальша їхня доля невідома. Росія хоче придушити тих, хто вірить у демократію і свободу. #TheTaken».

Дипломати ООН також підтримують кампанію – відповідні твіти опублікували постійні представництва Латвії, Литви та Естонії.

Раніше ZMINA оприлюднила список цивільних осіб, які були викрадені окупаційними військами, вимагаючи їхнього негайного звільнення. ZMINA стверджує, що російський уряд несе відповідальність за цілеспрямовані викрадення, щоб заглушити ключові голоси та залякати мирних громадян України.

Тетяна Печончик, голова Центру прав людини ZMINA, зазначила: «Росія затримує та викрадає мирних жителів, намагаючись зламати дух українського народу. Вони не солдати – це журналісти, активісти, волонтери, представники громад, обрані представники влади та працівники місцевих рад. Їхня кількість зростає щодня. Сьогодні ми публікуємо наш перший список викрадених, щоб Кремль знав, що світ спостерігає за ситуацією і не дозволить завдати шкоди цим людям. Загалом ми задокументували 39 випадків насильницьких зникнень та свавільних затримань на українських територіях нещодавно окупованих Росією. Ми просимо всіх долучитися у донесенні до Москви повідомлення: ми знаємо, кого ви викрали, і не забудемо їхні імена».

***

Всіх бажаючих долучитися до Дня Дії закликають опублікувати матеріали з фотографіями, додані наприкінці цього релізу, у своїх акаунтах у соціальних мережах разом із таким текстом:

Putin can’t take Ukraine so he’s taking its people. Dozens of civilians are missing and thousands more deported to Russia. These people have names and faces. Please share them and demand their safe return. Ask @KremlinRussia_E ‘Where are the taken?’ #TheTaken

Путін не може забрати Україну, тому він забирає її людей. Десятки мирних жителів зникли безвісти, тисячі депортовано до Росії. Ці люди мають імена та обличчя. Будь ласка, поширте їх та вимагайте їх безпечного повернення. Запитайте @KremlinRussia_E «Де знаходяться викрадені?» #TheTaken