Владислав Єсипенко та Ірина Данилович стали членами Національної спілки журналістів України

A+ A-

Національна спілка журналістів України (НСЖУ) долучила до своєї спільноти кримських журналістів Владислава Єсипенка та Ірину Данилович, які наразі є політв’язнями Кремля. Журналісти стали членами НСЖУ за сприяння Центру прав людини ZMINA.

“Ми завжди підтримували людей, які, навіть ризикуючи власною свободою, обстоюють свободу слова в окупованому Криму та реалізують право кримчан усе знати. Незважаючи на тимчасове позбавлення волі наших колег, ми віримо, що вони незабаром вийдуть на волю, що вони не зрадять своїх ідеалів, і тому їхнє членство в нашій Спілці підтримає їх морально та зміцнить їхній дух. Крім того, вступивши до лав нашої Спілки, вони також перебуватимуть під захистом Міжнародної Федерації Журналістів, і це допоможе їм і нам зміцнити основи свободи слова в Криму та повніше реалізувати цю невід’ємну умову демократії”, — зауважив голова НСЖУ Сергій Томіленко.

“Зараз за ґратами на території Росії та окупованого нею Криму перебувають 15 кримських журналістів. Більшість із них — громадянські журналісти, прості громадяни, які висвітлювали репресії в Криму в умовах інформаційної ізоляції, тиску та блокування країною-окупантом будь-яких намагань доносити правдиву інформацію. Визнання ролі цих сміливих людей з боку професійної спільноти, надання їм формального журналістського статусу є важливим в контексті боротьби за їхнє подальше звільнення”, — додала голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.

Позаштатного журналіста проєкту Радіо Свобода “Крим.Реалії” Владислава Єсипенка російські силовики затримали 10 березня 2021 року після відвідування ним акції з нагоди дня народження Тараса Шевченка, яка відбулася напередодні в Сімферополі.

Згодом ФСБ РФ заявила, що Єсипенко нібито вів “розвідувально-підривну діяльність в інтересах українських спецслужб”, а саме “здійснював фото- і відеофіксацію місцевості, об’єктів життєзабезпечення і місць масового перебування людей” у Криму. Єсипенко розповідав про катування з боку ФСБ задля потрібних російській спецслужбі свідчень.

На початку 2022 року так званий “Сімферопольський райсуд” засудив Єсипенка до шести років колонії загального режиму і штрафу в розмірі 110 тисяч рублів. Журналіста визнали винним у незаконному зберіганні та перевезенні вибухового пристрою. Згодом незаконний “апеляційний суд” змінив термін ув’язнення до п’яти років колонії загального режиму.

Ірина Данилович – медсестра та громадянська активістка з Феодосії, співпрацювала з виданням “INжир media” та правозахисним проєктом “Кримський процес”. Жінка захищала інтереси медпрацівників на півострові: увійшла до незалежної профспілки, багато писала про порушення їхніх прав, наприклад про недоплати за роботу з ковідними пацієнтами.

Співробітники ФСБ викрали Ірину Данилович 29 квітня і до 7 травня утримували в підвалі ФСБ без жодного статусу та адвокатської допомоги. Її допитували на поліграфі, чинили психологічний тиск: обіцяли вивезти в ліс, до Маріуполя і годували один раз на день. 

28 грудня 2022 року так званий “Феодосійський міський суд” оголосив вирок Ірині Данилович. За нібито “зберігання вибухових речовин” її засудили до семи років позбавлення волі й 50 тисяч рублів штрафу. Наразі журналістка перестала чути на ліве вухо через ненадання їй медичної допомоги у неволі.