Підклали в сумку “вибухівку”: заява правозахисних організацій щодо вироку Ірині Данилович

A+ A-

28 грудня 2022 року так званий “Феодосійський міський суд” оголосив вирок Ірині Данилович, кримській політув’язненій, громадянській журналістці та медсестрі. Так звана “суддя” Наталія Кулінська, яка до 2014 року працювала українською суддею, визнала її винною в нібито незаконному зберіганні вибухових речовин, засудивши до семи років позбавлення волі й 50 тисяч рублів штрафу.

В умовах окупації Криму Ірина Данилович висвітлювала проблеми охорони здоров’я та права медичних працівників у Криму. До викрадення вона співпрацювала з медійними й правозахисними ініціативами, висвітлювала політично мотивовані судові процеси та брала активну участь у профспілковому русі. Данилович очолила кримське відділення профспілки “Альянс Лікарів”, через що опинилася під адміністративним тиском та була звільнена з роботи в наркотичній службі Феодосійського медичного об’єднання. Їй погрожували судом через профспілкову діяльність.

29 квітня російські силовики викрали Ірину Данилович по дорозі з Коктебеля до Феодосії. Рідні та адвокат 13 днів не знали про долю та місце перебування Ірини. Затримання Ірини Данилович має всі елементи насильницького зникнення. Її утримували вісім днів у будівлі ФСБ, годували один раз на день, допитували на поліграфі, душили та погрожували вивезти до лісу, якщо вона щось приховуватиме. Журналістку змушували зізнатися в начебто співпраці зі спецслужбами України. Згодом Ірині запропонували підписати порожні бланки в обмін на звільнення. Після згоди активістці повідомили, що в її сумці нібито знайшли 200 грамів вибухівки, і відвезли до “суду” для обрання запобіжного заходу.

Судовий процес над Іриною Данилович супроводжувався численними порушеннями права на справедливий суд. Так, один з понятих Костянтин Високогляд, який під час судового засідання представився самозайнятою особою і заявив, що “бачив”, як в Ірини знайшли вибухівку, виявився співробітником окупаційної поліції. Крім того, “суддя” Наталія Кулінська відмовила стороні захисту в допиті 15 свідків, дозволивши допитати лише одного.

Під час ув’язнення Ірина Данилович неодноразово зазнавала жорстокого та нелюдського поводження. Так, під час етапування на судове засідання конвой ФСБ завдав Ірині тілесних ушкоджень. Через постійні скарги на адміністрацію СІЗО її перевели до камери без опалення, де вона захворіла на отит і майже втратила слух через ненадання медичної допомоги. За день до оголошення вироку, під час судового засідання 27 грудня, Ірині Данилович викликали швидку допомогу. Лікарі відмовили в госпіталізації, а “суддя” Наталія Кулінська продовжила судове засідання, попри те що підсудна заявила, що нічого не чує й не розуміє, що відбувається в залі “суду”.

Ірина Данилович – одна з півтораста жертв політичних репресій та свавілля в окупованому Криму та одна із сотень тисяч громадян України, які страждають від російської агресії проти України. Зухвале ігнорування РФ практично всіх норм міжнародного права вкотре переконує, що єдиним способом припинити свавілля і безкарність окупантів, запобігти новим воєнним злочинам, злочинам проти людяності та грубим порушенням прав людини в Криму та на інших окупованих територіях України, є найскоріша їх деокупація за допомогою наявних дипломатичних, санкційних правових та військових заходів, зокрема права на індивідуальну самооборону, передбаченого ст. 51 Статуту ООН, і відновлення українського правопорядку на цих територіях.

Тому ми закликаємо уряди іноземних держав та міжнародні організації, зокрема учасників Міжнародної Кримської платформи:

  • Збільшити всебічну, зокрема військову, підтримку України з метою деокупації всіх територій України, включно з Кримським півостровом, оскільки деокупація – обов’язкова умова для захисту та відновлення прав людини в Криму.
  • Висловити рішучий консолідований протест проти вироку Ірині Данилович у сфабрикованій кримінальній справі.
  • Запровадити персональні санкції проти осіб, які причетні до репресій проти Ірини Данилович та інших осіб, зокрема співробітників ФСБ, суддів, слідчих, прокурорів тощо, адміністрації СІЗО.
  • Надавати всебічну підтримку Ірині Данилович та іншим жертвам політичних репресій у Криму, їхнім родинам та адвокатам.
  • Продовжувати здійснювати моніторинг та документування порушень прав людини, воєнних злочинів та злочинів проти людяності в окупованому Криму і вносити їх до регулярних звітів про ситуацію з правами людини в Україні.
  • Надавати допомогу Уряду України в розслідуванні воєнних злочинів, злочинів проти людяності та грубих порушень прав людини в окупованому Криму.
  • Посилити дипломатичний, санкційний та інших тиск на Російську Федерацію з метою запобігання новим звірствам в окупованому Криму та материковій частині України, а також пришвидшення деокупації всіх територій України.
  • Максимальною мірою використовувати Кримську платформу, механізми ООН, Ради Європи, ОБСЄ та інших міжнародних організацій для пришвидшення звільнення кримських політв’язнів, цивільних заручників на окупованих територіях, ефективного реагування на порушення прав людини в окупованому Криму та наближення деокупації всіх територій України.
  • Сприяти розширенню учасників Міжнародної Кримської платформи із залученням держав Азійсько-Тихоокеанського регіону, Близького Сходу, Африки та Латинської Америки. 
  • Сприяти створенню спеціального механізму для притягнення до відповідальності політичного та військового керівництва Російської Федерації за злочин агресії проти України.

 

КримSOS

Кримська правозахисна група

Правозахисний центр “Дія”

Центр прав людини ZMINA

ПЛАТФОРМА ЗВІЛЬНЕННЯ ПОЛІТВ’ЯЗНІВ

Регіональний центр прав людини

Освітній дім прав людини – Чернігів

Центр громадянської просвіти “Альменда”

Дім прав людини “Крим”

Інкубатор демократичних ініціатив

Об’єднання родичів політв’язнів Кремля

Кримський процес

Центр громадянських свобод 

Платформа прав людини