Вилучені дані з реєстру судових рішень: правозахисники скерували скаргу до Омбудсмана

A+ A-

Центр прав людини ZMINA скерував до Уповноваженого з прав людини Верховної Ради України скаргу щодо реєстру судових рішень, доступ до якого закрили з початком великомасштабної війни та з якого вилучили багато справ. Правозахисники вважають таке обмеження доступу до судових рішень непропорційним.

Як відомо, після 24 лютого та оголошення воєнного стану доступ до деяких державних реєстрів був закритий чи суттєво обмежений, серед яких і Єдиний державний реєстр судових рішень. Після відновлення в червні доступу до ЄДРСР виявилося, що за невідомим і довільним принципом з реєстру вилучено майже всі вироки щодо кримінальних правопорушень за останні три роки.

Крім того, зникли документи й у справах щодо переслідування активістів і волонтерів. А також вилучено справи щодо притягнення до відповідальності за колабораційну діяльність: у 3671 кримінальному провадженні, які відкрито відповідно до інформації Офісу генерального прокурора України, у ЄДРСР доступні лише 64 документи.

У грудні правозахисні організації звернулися до Державної судової адміністрації та вимагали припинити обмеження доступу до документів у ЄДРСР, відновити доступ до рішень та забезпечити своєчасне внесення процесуальних документів до реєстру.

У відповіді на це ДСА зазначила, що доступ обмежено, зокрема, через нібито загрозу національній безпеці, життю і здоров’ю громадян.

Правозахисники вважають, що таке масштабне “зачищення” реєстру, хоча, ймовірно, і відповідає захисту національної безпеки і суверенітету України в умовах воєнного стану – та одночасно не відповідає закону й не є необхідним у демократичному суспільстві попри збройну агресію проти України.

“Обмеження доступу до рішень у реєстрі є проявом закритості влади під час війни і кроком назад від демократичних цінностей. Це унеможливлює громадський контроль за діяльністю влади під час війни, що відкриває шлях до зловживань посадовців. Також закриття доступу до судової практики робить дії держави менш прогнозованими й зрозумілими, що підриває необхідну під час війни довіру суспільства до влади. Крім цього, доступ до судових рішень у своїй діяльності щоденно необхідний адвокатам, журналістам, науковцям-правознавцям, правоохоронцям, громадським активістам і правозахисникам. Тож закриття доступу до судових рішень жодним чином не сприяє перемозі України і є шкідливим“, – зазначають у своєму зверненні до Омбудсмана правозахисники.

Тому представники правозахисних організацій просять Омбудсмана перевірити дотримання права на доступ до публічної інформації під час ухвалення рішення ДСА та відреагувати на можливе порушення.