Потрібен законний механізм перегляду вироків для довічно засуджених – правозахисники

A+ A-

Шановні народні обранці!

Ми, представники платформи “Правозахисний порядок денний”, звертаємося до вас і закликаємо підтримати своїми голосами проєкт закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо забезпечення права на правосудний вирок особам, які до набрання чинності цим кодексом були засуджені до довічного позбавлення волі), зареєстрованого за №3078 народним депутатом України Сергієм Власенком.

Правозахисники наполягають на необхідності запровадження механізму перегляду остаточних вироків щодо осіб, яких було засуджено до довічного позбавлення волі за чужі злочини з істотними порушеннями права на справедливий суд, зокрема на підставі зізнань, отриманих унаслідок катувань, сфальсифікованих доказів у разі, якщо докази отримано з істотним порушенням прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також будь-яких інших доказів, здобутих завдяки інформації, отриманій унаслідок істотного порушення прав і свобод людини тощо.

У провадженні Харківської правозахисної групи, Української Гельсінської спілки з прав людини є понад 10 ретельно досліджених справ засуджених до довічного позбавлення волі, де вирок, на думку правозахисників, викликає сумнів у законності й справедливості: https://is.gd/2VEAvE . Є також журналістські розслідування, де дехто із засуджених підтвердив свою невинуватість за допомогою поліграфа: https://is.gd/neRlb7.

За даними правозахисників, кількість засуджених довічно, вироки щодо яких викликають сумнів, значно більша, ніж 13 свавільно засуджених. А дослідження окремих справ можуть тільки свідчити про глибину проблематики (станом на 1 січня 2020 року кількість засуджених довічно становить 1536 осіб).

Справжні причини порушення права особи на справедливий суд могли бути різні – це вплив судової помилки, переслідування осіб з політичних, економічних чи інших мотивів, кар’єризм і гонитва за показниками розкриття злочинів тощо.

Сприятливим підґрунтям для свавільного засудження слугували положення Кримінально-процесуального кодексу України від 28 грудня 1960 року, які мали обвинувальне спрямування й не містили достатніх гарантій від несправедливого засудження осіб.

Також необхідно зазначити, що в межах чинного законодавства не існує перспективи спромогтися скасувати вирок і домогтися перегляду справи щодо свавільно засудженого довічно. Наявна процедура перегляду вироків за нововиявленими обставинами не створює можливості для скасування і перегляду вироку в разі брутальних порушень права на справедливий суд.

З метою нагальної необхідності запровадження механізму перегляду кримінальних вироків задля виправлення судових помилок просимо вас:

Підтримати проєкт закону №3078, який надасть шанс свавільно засудженим довічно за радянським каральним і репресивним процесуальним законодавством на перегляд вироку в суді й виправлення судової помилки.

Харківська правозахисна група

Центр громадянських свобод

Центр прав людини ZMINA

Українська Гельсінська спілка з прав людини 

БФ “Людина і право”

Освітній дім прав людини – Чернігів

БО “Free Zone”