Звернення Правозахисного Порядку Денного щодо невиправданого зволікання парламенту із ратифікацією Римського статуту Міжнародного кримінального суду

A+ A-

У переддень Дня прав людини Комітет з питань правової політики та правосуддя прийняв рішення не включати до порядку денного третьої сесії Верховної Ради України восьмого скликання проект Закону про внесення змін до статті 124 Конституції України (щодо визнання положень Римського статуту) р.н. 1788.

Законопроект 1788 вносить одне речення техніко-юридичного характеру до Конституції України, що усуває правові перепони на шляху ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Підставою для винесення такого рішення, на думку членів Комітету, є те, що дане питання регулюється у проекті закону про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) р.н. 2534. Крім того, Комітет з питань європейської інтеграції вважає, що законопроект не належить до пріоритетних сфер адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу.

Варто зауважити, що ратифікація Римського статуту Міжнародного кримінального суду передбачена у статті 8 Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом, а відтак, є міжнародно-правовим зобов’язанням України. Таким чином, твердження Комітету з питань європейської інтеграції є таким, що не відповідає дійсності.

Проект про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя дійсно містить аналогічну законопроекту 1788 правку до статті 124 Конституції. Але треба розуміти, що процес внесення змін до Конституції України досить розтягнутий у часі, оскільки вимагає тривалих публічних обговорень по цілому ряду принципових моментів. Крім того, згідно із перехідними положеннями проекту, із незрозумілих причин саме ця норма набирає чинності тільки через три роки після ухвалення змін до Конституції, що ще більше відсуває ратифікацію Римського статуту у часі.

Тому парламент мав би вже зараз прийняти законопроект 1788, не чекаючи на узгодження всього тексту відповідного розділу Конституції.

Платформа “Правозахисний порядок денний” звертає увагу народних обранців, що ратифікація Римського статуту є не просто виконанням вимоги Угоди про Асоціацію, а чи не єдиною на даний час можливістю провести розслідування на тимчасово окупованих територіях та віддати воєнних злочинців у руки міжнародного правосуддя.

Правозахисники нагадують парламентарям про їх особисту відповідальність та закликають зробити усе від них залежне, аби Україна вже у найближчому майбутньому стала повноправним членом Міжнародного кримінального суду.

Із питаннями прохання звертатись до Ірини Думич: 050 34 11 388, human.rights.agenda.ua@gmail.com