Незаконне стеження: активіст Микола Виговський звернувся до СБУ щодо його переслідування

A+ A-

Київський активіст Микола Виговський подав до СБУ заяву про злочин щодо виявлених у його автомобілі пристроїв стеження та прослуховування.

Людмила Янкіна, Микола Виговський та Масі Найєм. Фото: Марина Хромих

За словами Виговського, він має декілька гіпотез щодо причетних до стеження: “Це або правоохоронні органи у зв’язку з численними акціями протесту, організатором яких я був, або це пов’язане з моєю боротьбою з так званою містобудівною реформою, яка вигідна забудовникам. Або це ворожі сили, які зацікавлені в дестабілізації ситуації в країні”.

Намір подавати заяву до СБУ активіст пояснив тим, що переслідування активістів – це пряма загроза національній безпеці, і саме СБУ має реагувати на такі злочини.

Наразі активіст разом з експертами проводить власну експертизу засобів стеження, які він знайшов, після цього їх передадуть до правоохоронних органів.

Як повідомив адвокат активіста Масі Найєм, заява подається за статтями про порушення недоторканності приватного життя та про незаконне використання спеціальних технічних засобів отримання інформації.

“Якщо після подання нашої заяви не буде відкрите кримінальне провадження, ми звернемося до суду”, – сказав адвокат.

Керівниця проєктів Центру прав людини ZMINA Людмила Янкіна вважає, що життя і здоров’я активіста можуть бути під загрозою. Тому ZMINA надасть активісту захист, допоки він не отримає його від правоохоронних органів.

Як відомо, 12 жовтня Микола Виговський виявив у своєму авто gps-трекер. Після цього активіст віддав свій автомобіль на експертизу, де виявили засіб прослуховування. Крім того, Виговський знайшов у своєму помешканні отвір, у якому, імовірно, також містився засіб стеження.

Микола Виговський є співзасновником Громадського сектору Євромайдану, коаліції “Реанімаційний пакет реформ”, екскоординатором Руху “Чесно”, учасником ініціативи “Хто замовив Катю Гандзюк?”, співорганізатором та ведучим акцій на підтримку Сергія Стерненка та проти свавілля правоохоронців, а також співорганізатором Маршу за Київ.

За даними Центру прав людини ZMINA, з початку цього року сталося 88 випадків переслідування активістів та правозахисників. Активісти, які захищають права ЛГБТІК, протидіють корупції або незаконному будівництву, стикаються з переслідуваннями найчастіше.

Цей текст створено в межах проєкту “Підвищення ролі та захисту правозахисників в Україні”, що реалізується Центром прав людини ZMINA за фінансування ІСАР “Єднання” в межах “Ініціативи секторальної підтримки громадянського суспільства”, що реалізується ІСАР “Єднання” в консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.

Фото обкладинки: Стас Юрченко