У 2020 році нападів на ЛГБТ хоч і поменшало, але кількість залишається тривожною – правозахисники

A+ A-

У 2020 році сталося 188 випадків нападів, дискримінації та інших порушень прав ЛГБТ в Україні. Це майже вдвічі менше, ніж у 2019, коли правозахисники зафіксували 369 таких випадків.

Про це 3 лютого повідомив експерт Правозахисного ЛГБТ Центру “Наш світ” Андрій Кравчук під час презентації щорічної доповіді про становище ЛГБТ-людей в Україні.

Андрій Кравчук пояснив, що задокументованих інцидентів стало менше, вочевидь, через коронавірусну пандемію та карантинні обмеження.

Водночас різко зросла кількість нападів на ЛГБТ-центри та заходи з боку ультраправих угруповань: 24 випадки у 2020 році проти 11 у 2019-му. Майже всі вони були вчинені ультраправим угрупованням “Традиція і порядок” (самостійно або разом з іншими ультраправими групами) і переважно проти ЛГБТ-центрів в Одесі та Харкові.

“Поліція за минулий рік не покращила своєї роботи із захисту ЛГБТ від нападів і розслідування злочинів ненависті за ознаками сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності. Втім, слід відзначити цілком професійну та ефективну роботу співробітників МВС у Запоріжжі, які в співпраці з організаторами Маршу рівності в цьому місті забезпечили його надійну охорону від агресивних супротивників”, – додав Кравчук

Як зазначила адвокатка, правова радниця Громадського центру правосуддя та представниця Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) в Одесі Юлія Лісова, правоохоронці не розуміють важливості правильної кваліфікації нападів на ЛГБТ як злочинів на ґрунті ненависті та вважають, що мотив у таких випадках неможливо довести. Окрім цього, більшість заяв потерпілих про злочин не реєструються автоматично в Реєстрі досудових розслідувань, як це має бути. Ба більше, такі повідомлення розглядаються в порядку звичайних звернень громадян і найчастіше дільничними інспекторами.

“Наразі в мене як представниці приймальні УГСПЛ в Одесі три справи, де потерпілими є люди з ЛГБТ-спільноти. Одна зі справ стоїть на місці із січня минулого року. Вона стосується  цькування в соціальних мережах, “зливу” персональних даних, погроз за місцем проживання. Друга справа – щодо нападу на учасників Одеса-прайду в серпні 2020 року: тільки цього тижня нам вдалося домогтися внесення заяв потерпілих до ЄРДР. І третя справа є продовженням першої: на потерпілого знову вчиняється тиск і цькування через соціальні мережі”, розповіла Лісова.

Коли Україна не може забезпечити дотримання прав людини та відповідальності для нападників, потерпілі скаржаться до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Так, нещодавно ЄСПЛ почав розгляд скарги проти України від двох чоловіків, які мешкають разом із 2010 року. Вони скаржаться, що українське законодавство не дозволяє їм укласти шлюб або реєстроване цивільне партнерство, що обмежує їхні права порівняно з різностатевими парами.

Як розповів адвокат, директор Центру стратегічних справ УГСПЛ Михайло Тарахкало, це перший позов одностатевої пари проти України в ЄСПЛ. Він був ініційований Центром “Наш світ”. Чоловіки подали скаргу за статтями 14 і 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і переконані, що їх дискримінують за ознакою сексуальної орієнтації. Заяву вони скерували ще 2014 року, а тепер уряд України має ознайомитися з нею та надати щодо неї ЄСПЛ свої зауваження.

Марш рівності в Запоріжжі, 2020 рік / Єлизавета Сокуренко

У Центрі “Наш світ” наголошують, що Україна потребує законодавства, яке враховує інтереси ЛГБТ-людей. Хоч і з великим запізненням, Міністерство внутрішніх справ все ж таки розробило законопроєкт про криміналізацію злочинів ненависті, зокрема, за ознаками сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності, однак досі так і не внесло його на розгляд Кабміну. Спроба розглянути у Верховній Раді депутатські законопроєкти з цієї теми теж завершилася невдало: три альтернативні проєкти поправок до Кримінального кодексу не отримали підтримки та були зняті з розгляду.

Також досі не ухвалено нового плану дій у сфері прав людини на період до 2023 року, проєкт якого передбачає розроблення законопроєктів щодо криміналізації злочинів ненависті та запровадження в Україні інституту реєстрованого цивільного партнерства, доступного для одностатевих пар. Ці важливі положення містились і в попередньому плані дій (до 2020 року), однак так і не були виконані.

“Ухвалення нової політики з питань ЛГБТ в ЄС та США і глобальні тренди демонструють незворотність процесу визнання рівних прав ЛГБТ-людей та потребу в якнайшвидшому розв’язанні відповідних проблем в Україні. Тому ми рекомендуємо українській владі негайно ухвалити закони, які найбільше впливають на становище ЛГБТ в Україні, та закликаємо українську владу враховувати інтереси ЛГБТ-людей та одностатевих сімейних пар під час впровадження державної політики”, сказав Андрій Кравчук.

Доповідь доступна тут, відео з презентації можна переглянути тут.

Онлайн-презентацію організовано Правозахисним ЛГБТ Центром “Наш світ” та Центром прав людини ZMINA за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США та фонду Tides (США).