Мешканці Заходу виявилися найбільш активними у спробах захищати свої права – дослідження

A+ A-

Українці цінують свої права і свободи, хоча погано орієнтуються у змісті і походженні прав людини, сутності правових механізмів. 

Такими є результати дослідження, проведеного Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та фірмою “Юкрейніан соціолоджі сервіс” на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із Центром інформації про права людини і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

“Як показало дослідження, 78% українців вважають право на життя найважливішим правом людини. Що стосується інших пріоритетних для Західного регіону України (зокрема, і Львівської області) прав, то другу позицію має право на соціальне забезпечення, третю – на справедливий суд. Цікаво також, що право на свободу думки та совісті посіло тут четверте рейтингове місце, тоді як в усіх інших регіонах воно навіть не увійшло до переліку найбільш згадуваних”, – говорить Світлана Колишко, керівниця групи з прав людини, координаторка проекту Програми розвитку ООН в Україні. 

У ТОП-5 найважливіших для Заходу цінностей увійшли свобода (71,1%), гідність (67,2%), безпека (62,5%), справедливість (58,4%) та вільний розвиток особистості (50,7%). Утім, мешканці західних областей виявилися найбільш готовими обміняти свої права та свободи на матеріальний добробут. Тут подібну позицію поділяють близько половини опитаних (48,5%), хоча загалом по Україні тільки третина респондентів (30%) готова в обмін на власний добробут  поступитися державі часткою своїх прав та громадянських свобод,  35%, навпаки, заради особистої свободи та гарантій дотримання всіх громадянських прав  готові терпіти певні матеріальні труднощі, і ще 35% не змогли зробити певного вибору.

Що стосується рівня дотримання в Україні прав людини, то загалом українці оцінюють його на середньому або меншому за середній рівень (від двох до трьох балів за 5-бальною системою). Проте мешканці Заходу більш оптимістичні, ніж решта українців, зокрема, про дотримання базових прав особистості (3,19 бали) та політичних прав (3,25 бали).

Близько половини українців стикалися з порушення власних прав. Але найбільш неоднозначною з цієї точки зору виявилась ситуація на Заході. “З одного боку, мешканці цього регіону частіше за представників інших областей відзначали систематичність порушення своїх прав (близько 16%) – тут значно частіше скаржились на порушення права на достатній рівень життя та порушення права на охорону здоров‘я – тоді як в інших – від 2% до 8%. З іншого боку, мешканці Заходу також значно частіше (близько 53%) стверджували, що ситуацій порушення їхніх прав не було”, – розповідає Тетяна Печончик, голова правління Центру інформації про права людини. 

Важливо, що Захід має найбільший показник щодо спроб захищати свої права у випадку їх порушень – майже 20%. “Варто зазначити, що це єдиний регіон, в якому до рейтингу уявлень населення про найефективніші способи захисту прав потрапило звернення до поліції. Воно посіло четверте місце. На першому, як і по Україні в цілому, опинилися ЗМІ, на другому – суд (що, до речі, не властиво для інших регіонів), третє посіли родичі та пошук потрібних знайомств”, – коментує Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини. 

Західний регіон також продемонстрував найвищий рівень толерантності серед усіх регіонів України. Жителі Львівської, Івано-Франківської, Волинської, Закарпатської, Хмельницької, Рівненської, Чернівецької та Тернопільської областей заявили, що не можна обмежувати права внутрішньо переміщених осіб (більше 76%), безробітних (71%), ЛГБТ (56%), ромів (більше 52%), колишніх засуджених (52%) та наркозалежних (46%). Загалом по Україні більше половини опитуваних визнали наявність проблеми дискримінації у суспільстві, а 40% людей відзначили, що особисто зіткнулись із дискримінацією.

Довідка

Презентація дослідження відбулась у межах регіонального туру “День прав людини у вашому місті”. Львів — друге місто на мапі туру. Подія вже відбулася у Чернігові. Попереду проведення подібних акцій в Одесі, Харкові, Дніпрі та Маріуполі. Проект реалізується Центром інформації про права людини за підтримки Програми розвитку ООН в Україні.