Зоя Казанжи і Алім Алієв стали амбасадорами ув’язнених Вілена Темер‘янова та Ірини Данілович

A+ A-

Журналіст, правозахисник, заступник генерального директора Українського інституту та член Виконавчої ради Українського ПЕН Алім Алієв став амбасадором ув’язненої кримської журналістки Ірини Данілович. А журналістка, письменниця, блогерка, громадська активістка Зоя Казанжи стала амбасадоркою ув’язненого громадянського журналіста та кореспондента інтернет-видання “Грані.ру” Вілена Темер’янова в межах проєкту #SolidarityWords.

Ірина Данілович — громадянська журналістка, яка співпрацювала з багатьма незалежними ЗМІ, зокрема медіапроєктом “INжир” та ініціативою “Кримський процес”, була заарештована окупантами 29 квітня 2022 року. Протягом 13 днів із нею не було зв’язку. Як з’ясувалося, протягом 8 днів її утримували в будівлі ФСБ, де тестували на поліграфі, погрожували та давали їсти лише раз на день. На 13-й день арешту родині повідомили, що Ірина перебуває в СІЗО Сімферополя. Їй висунули звинувачення в “незаконних діях із вибуховими речовинами”. У липні 2022 року Данілович повідомила про побиття конвоєм ФСБ та психологічний тиск, який на неї здійснюють російські силовики. Ірині загрожує до 8 років позбавлення волі та до 100 тис. російських рублів штрафу.

Вілен Темер’янов був заарештований російськими окупантами 12 серпня 2022 року. За день до арешту росіяни провели незаконний обшук в будинку журналіста і затримали його. За свідченням дружини Темер’янова, під час обшуку тзв. “правоохоронці” намагалися щось підкинути. Журналіст також повідомляв, що після затримання йому не давали їжу і воду.

Раніше окупанти неодноразово переслідували Вілена Темер’янова за його журналістську діяльність. 23 листопада 2021 року під час виконання редакційного завдання Темер’янов був затриманий окупаційною поліцією та заарештований на 14 діб за висвітлення зустрічі кримськими татарами звільненого з арешту адвоката Едема Семедляєва. 3 листопада 2020 року журналіста затримали біля тзв. “Кримського гарнізонного військвого суду”, де він висвітлював політично вмотивовану справу Червоногвардійської групи “Хізб-ут-Тахрір”.

Алім Алієв та Зоя Казанжи стали стали 14-м та 15-тою відповідно амбасадорами журналістів-політв’язнів в рамках #SolidarityWords.

#SolidarityWords є спільним проєктом Українського ПЕН та Центру прав людини ZMINA, в рамках якого відомі українські письменники та журналісти стали амбасадорами українських політв’язнів-журналістів, ув’язнених у Російській Федерації та тимчасово окупованому Криму. У своїх публікаціях, інтерв’ю, під час публічних заходів в Україні та за кордоном амбасадори закликають звільнити політв’язнів та розповідають про їхні справи. Програма солідарності покликана привернути увагу до справ українських заручників Кремля та сприяти міжнародному тиску на Росію для їхнього звільнення.