Громада кримчан просить Президента надати Володимиру Балуху звання “Герой України”

A+ A-

Президенту України

Порошенку П.О.

Адміністрація Президента України

вулиця Банкова, 11, Київ, Україна, 01220

 

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

про присвоєння звання Героя України Володимиру Балуху

Шановний Петре Олексійовичу!

Звертаємося до вас від імені громади кримчан – вимушених переселенців, кримських засобів масової інформації, правозахисних та громадських організацій України. Майже чотири роки, поки Автономна Республіка Крим та місто Севастополь окуповані Росією, там продовжуються кримінальні переслідування та репресії стосовно людей, які чинять мирний спротив окупації. Незважаючи на жорстокість репресивної машини Росії, рух опору на півострові продовжується силами окремих людей, які публічно підтримують Україну і таким чином спростовують твердження російської пропаганди, що “усі кримчани добровільно пішли в Росію” і що “на півострові всі – за Росію”, а також дають надію українським громадянам Криму на повернення півострову під контроль України.

Одним з таких українців є кримський фермер, мешканець села Серебрянка Роздольненського району Володимир Балух, який вже четвертий рік, практично сам-на-сам, бореться з російською репресивною системою у Криму, жертвою якої він став саме через свою публічну українську позицію.

У 2014 році Володимир Балух відмовився визнати російську юрисдикцію у Криму, піднявши над своїм будинком український державний прапор. Наприкінці 2016 року він прикріпив на стіну свого будинку табличку “Вулиця Героїв Небесної Сотні” (в пам’ять про загиблих цивільних учасників протестів на Майдані Незалежності у Києві у лютому 2014 року).

Саме через відкриту підтримку України в Криму Балуха почали переслідувати представники ФСБ Росії. Спочатку у нього провели два обшуки, вимагаючи зняти прапор. Але після того, як Володимир Балух відмовився, його спочатку відправили під адміністративний арешт, а у грудні 2016 року “раптом” знайшли у його будинку патрони та сфабрикували проти нього кримінальну справу за зберігання боєприпасів.

Протягом року Володимир Балух був незаконно позбавлений волі та утримувався у СІЗО Сімферополя, де піддавався моральним знущанням та катуванням, через які підірвав своє здоров’я. Проте він відмовляється від пропозицій з боку слідства визнати свою “провину” в обмін на полегшення покарання.

У залі суду він пояснив це так: “Я не хочу, щоб колись мої нащадки, діти всієї України, дорікнули мені у тому, що я виявив слабкість”.

16 січня 2018 року “суддя” Олена Тедеєва незаконно засудила Володимира Балуха до 3 років та 7 місяців позбавлення волі, а також його зобов’язали сплатити штраф у розмірі 10 тисяч рублів. Наразі стосовно нього відкрито ще одну кримінальну справу за “дезорганізацію роботи виправних закладів”. Насправді ж, начальник ізолятора у Роздольному Валерій Ткаченко скоїв напад на активіста, але справу сфабрикували проти Балуха, за якою з нього зробили “нападника”. При цьому Володимир зазначає, що керівництво слідчого ізолятора, в якому його тримали, неодноразово ображало його принизливими словами, акцентуючи саме на його належності до української нації.

Зараз Володимир Балух незаконно перебуває у СІЗО Сімферополя, його чекає ще один незаконний вирок окупаційної влади та декілька років у колонії.

Авторитетні правозахисні та міжнародні організації визнали переслідування Володимира Балуха політично мотивованим.

Ми вважаємо, що позиція та дії Володимира Балуха є прикладом жертовності заради підтримки України на території, яка контролюється ворогом – у надзвичайно небезпечних умовах, що відповідає критерію “геройський вчинок заради становлення  та  розвитку незалежної України”, згідно з указом Президента України “Про звання Герой України”.

Тому ми звертаємося до Вас з проханням присвоїти Володимиру Балуху звання “Герой України”. Це найменше, що сьогодні може зробити держава, аби підтримати свого патріота, який ціною власної свободи відстоює незалежність України та цінності Українського народу у найскладніші часи її історії.

За роки попередньої влади звання “Герой України” було дещо дискредитоване, оскільки його надавали, як правило, за ознакою політичної лояльності – наближеності до влади, родинних або дружніх зв’язків тощо. Таким чином “Героями України” в Криму стала низка людей, які у 2014 році перейшли на бік Росії, зрадивши Україну.

Тому, на наш погляд, настав момент наповнити це звання позитивним сенсом – віддячити тим людям, які, ризикуючи власним життям, підтримують Україну заради її незалежного європейського майбутнього.

З моменту російської окупації Криму звання “Герой України” було присвоєне лише двом громадянам України з Криму, яких вже нема серед живих: Решату Аметову та Сергію Кемському – посмертно. Ми вважаємо, що Володимир Балух – гідний цього звання за життя. Цю ідею сьогодні також поділяють та підтримують українські журналісти, правозахисники, громадські діячі та інші громадяни України.

ПІДПИСАТИ ЗВЕРНЕННЯ

 

З повагою,

Климент, Архієпископ Сімферопольський і Кримський Української Православної Церкви Київського Патріархату                               

Сергій Ковальський, Голова ГО “Кримський центр ділового та культурного співробітництва “Український Дім”                                 

Петро Вольвач, Голова Кримської філії Наукового товариства імені Тараса Шевченка                          

Андрій Щекун, Генеральний директор ДП “Національне видавництво”                                              

Ольга Скрипник, Голова правління Кримської правозахисної групи                                                

Олександр Павліченко, Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини                       

Тетяна Печончик, Голова правління Центру інформації про права людини                                        

Валентина Самар, Головний редактор ІА “Центр журналістських розслідувань”                                  

Віктор Мержвинський, Головний редактор газети “Кримська світлиця”                                                       

Людмила Щекун, Головний редактор ІА “Голос Криму”                                                                     

Андрій Іванець, Координатор Таврійської гуманітарної платформи

Алім Алієв, Програмний директор ДП “Кримський дім”                                 

Ігор Котелянець, Голова ГО “Об’єднання родичів політв’язнів Кремля”                

Сергій Мокрушин, журналіст з Криму                                                                    

Тетяна Курманова, журналіст з Криму

Наталя Кокоріна, журналіст з Криму                                                                    

Володимир Ляшенко, Виконавчий директор ГО “Союз вимушених переселенців”

Владислав Хмеловський, Голова ГО “Українська громада Криму”                                       

Валентина Потапова, Голова ГО “Центр громадянської просвіти “Альменда”                                             

Вельдар Шукурджиєв, Офіцер, учасник АТО                                                              

Ескендер Барієв, Голова правління Кримськотатарського ресурсного центру

Олександра Матвійчук, Голова правління Центру громадянських свобод 

Арсен Жумаділов, Голова правління Кримського інституту стратегічних досліджень

Таміла Ташева, Голова правління ГО “КримSOS”                                             

Гаяна Юксель, Директор інформаційного агентства “QHA”