Громадськість вимагає від української влади припинити економічну співпрацю з Білоруссю

A+ A-

Увечері 11 листопада 2020 року білоруські силовики цинічно вбили 31-річного мінчанина Романа Бондаренка у дворі будинку, де він мешкав. Беззбройну молоду людину вбили лише за її політичну позицію. Так само як у попередні місяці вбили ще сімох протестувальників. 

Загалом за 97 днів протесту проти фальсифікації результатів президентських виборів жертвами репресій стали понад 20 тисяч людей: їх жорстоко били під час розгону протестних акцій, їх калічили кулями та гранатами, їх викрадали, жорстоко катували, утримували в нелюдських умовах, декого навіть ґвалтували. Проти сотень незгодних сфабриковано кримінальні справи, сотні протестувальників уже були змушені залишити територію Білорусі через тиск і переслідування. 

Жодної кримінальної справи проти силовиків, які скоїли ці злочини, за чотири місяці не відкрито. Білоруська влада цинічно плює на свої зобов’язання у сфері прав людини, закріплені в конституції республіки та ратифікованих нею міжнародних правових актах. 

Для скоєння таких злочинів проти власного народу режиму Лукашенка потрібні гроші. І він отримує їх переважно від іноземних контрагентів білоруських державних підприємств. Серед яких, на превеликий жаль, є й багато українських державних і муніципальних установ. Таким чином, через безпринципність деяких українських посадовців усі ми стаємо співучасниками злочинів режиму Лукашенка. 

Застосування вогнепальної зброї проти беззбройних протестувальників, масові викрадення та катування, холоднокровні вбивства учасників мирних акцій, політичні репресії та залякування суспільства – ось те, на що йдуть кошти, отримані від українських споживачів продукції білоруських державних підприємств. І ми як українські платники податків не хочемо, щоб наші гроші йшли на фінансування злочинів проти білоруського народу.

Вважаємо, що продовження економічної співпраці з державними підприємствами Республіки Білорусь (що фактично належать Олександру Лукашенку, який узурпував владу в країні), співпраця з комерційними підприємствами, афілійованими з Лукашенком і його близьким оточенням, є прямим фінансуванням антидемократичних й антилюдяних дій цього режиму. 

Якщо Україна декларує прихильність цінностям демократії, якщо права людини для неї не порожній звук, ми маємо чітко усвідомлювати аморальність і неприпустимість будь-яких форм економічної співпраці з режимом Лукашенка, який з підкресленим цинізмом демонстративно нищить найкращих представників білоруського суспільства заради збереження своєї влади. Економічні вигоди, отримані від режиму Лукашенка, не варті крові білоруських громадян, якої не шкодують озвірілі опричники узурпатора.  

Ми закликаємо Президента України, Уряд та Верховну Раду України публічно засудити такі дії режиму Олександра Лукашенка та відмовитися від будь-яких форм економічної співпраці з державними підприємствами Республіки Білорусь, ухваливши відповідні нормативно-правові акти. 

Звертаємося до Президента України, Уряду та Верховної Ради України із закликом актуалізувати на всіх доступних їм міжнародних переговорних майданчиках питання посилення економічних і політичних санкцій проти режиму Олександра Лукашенка та всіх, хто надає допомогу цьому антилюдяному режиму.

Благодійний фонд “Восток SOS”

Освітній Дім Прав Людини в Чернігові 

Асоціація УМДПЛ

Правозахисний центр “Поступ”

ГО МАРТ

Центр прав людини ZMINA

МБФ “Українська фундація громадського здоров’я”

HealthRight International (Право на здоров’я) в Україні

Українська Гельсінська спілка з прав людини 

ГО “Вектор прав людини”

Проєкт “Без кордонів”

Центр громадянської просвіти “Альменда”